چمدان: پروانه سلحشوری در گفتگو با خبرنگار چمدان درباره مخالفت دولت با تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با وجود تصویب در مجلس و تایید در شورای نگهبان گفت: مگر دولت با مصوبه‌ای که در مجلس تصویب و شورای نگهبان تایید کرده و تبدیل به قانون شده است می‌تواند مخالفت کند. من برای آقای امیری معاون پارلمانی دولت احترام بسیاری قائل هستم اما وقتی مصوبه‌ای تبدیل به قانون می‌شود دیگر جای بحثی جز اجرای آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اعلام مخالفت دولت وقتی که قانونی به تصویب رسیده چه معنی می‌تواند داشته باشد گفت: این صحبتی که نهاد اجرایی درباره مخالفت با ایجاد وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مطرح کرده مخالفت صریح با قانون است و اگر دولت که مجری قانون است چنین برخوردی با قوانین داشته باشد که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس در واکنش به اینکه دولت بارها مخالفت خود را با تشکیل این وزارتخانه اعلام کرده است گفت: بله بارها گفتند که مخالف هستند. در خیلی از موارد هم ما مخالفت مواردی بوده‌ایم اما وقتی مصوبه‌ای تبدیل به قانون می‌شود دیگر جای هیچ مخالفتی وجود ندارد.

پروانه سلحشوری با اشاره به اینکه دولت خیلی جدی هم مخالفتی در این زمینه نداشت به چمدان گفت: دولت پشت صحنه مدیریت می‌کرد تا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل نگیرد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی ميراث فرهنگی و گردشگری در واکنش به اینکه دولت می‌گوید به دلیل کوچک‌سازی مخالف تشکیل این وزارتخانه است گفت: دولت چندی پیش لایحه‌ای ارائه کرده بود که منجر به تشکیل چهار وزارتخانه جدید می‌شد بنابراین این اظهارات دقیقا مغایر عملکرد و تصمیمات دولت است.

[caption id="attachment_238914" align="aligncenter" width="800"]پروانه سلحشوری پروانه سلحشوری: دولت پشت صحنه مدیریت می‌کرد تا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل نگیرد ...[/caption]

وی در پاسخ به این سئوال که این طرح چقدر بر اساس کار تخصصی تدوین شده است گفت: این موضوع در سه دوره گذشته مجلس هم مطرح شده بود اما نمایندگان مجلس موفق نشده بودند آن را نهایی کنند. خوشبختانه در این دوره با کار کارشناسی و تخصصی این موضوع نهایی شد و به تصویب رسید. نکته قابل توجه درباره مصوبه تشکیل وزارت میراث فرهنگی بحث کارشناسی دقیقی است که طی چند سال گذشته روی آن صورت گرفته است. در این طرح فقط نمایندگان مجلس ورود نکردند؛ ما از بسیاری از متخصصان و اساتید حوزه دعوت کردیم و نظرات آنها را دریافت کردیم. حتی بدنه سازمان میراث فرهنگی نیز با این طرح کاملا موافق بودند. بنابراین تاکید می‌کنم که مصوبه تشکیل وزارت میراث فرهنگی از مصوباتی است که با دقت، کار کارشناسی و تخصصی روی آن صورت گرفته است.

سلحشوری با تاکید بر اینکه سازمان میراث فرهنگی به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شده بود تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی به شدت در سال‌های اخیر دچار ضعف مدیریت و تعدد و تعویض مدیریت شده بود. متاسفانه این سازمان تبدیل به صندلی مدیرانی شده است که یا در مجلس برای وزارت رای اعتماد نمی‌گیرند یا دولت می‌داند که این افراد توانایی دریافت رای اعتماد مجلس را ندارند.

وی اضافه کرد: یکی از اهداف اصلی تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه طرح نظارت مجلس است. با تبدیل سازمان به وزارتخانه به طور حتم مجلس جدی‌تر می‌تواند این نهاد دولتی را زیرنظر داشته باشد که همین امر قدرت چانه‌زنی برای بهبود شرایط میراث فرهنگی و گردشگری کشور را افزایش خواهد داد.

سلحشوری با انتقاد از آمارهای ارائه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: متاسفانه آمارهایی که از ورود گردشگری خارجی، سفرهای داخلی، درآمدهای ارزی حاصل از گردشگری و ... از سوی این سازمان ارائه می‌شود هیچ مبنای صحیحی ندارد و آماری مخدوش است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس به شدت بر اجرای این مصوبه که به قانون هم تبدیل شده مصمم است. طبق روال گذشته منتظر ابلاغ مصوبه از سوی رئیس مجلس به دولت هستیم. رئیس جمهور نیز باید پس از ابلاغ، سرپرست وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را معرفی کند. پس از معرفی سرپرست نیز دولت سه ماه فرصت دارد وزیر را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

وی در واکنش به اینکه امکان دارد دولت از معرفی سرپرست امتناع کند گفت: دولت نمی‌تواند مصوبه قانونی را نادیده بگیرد و به طور حتم در این زمینه به قانون احترام خواهد گذاشت.

سلحشوری درباره گزینه احتمالی سرپرستی این وزارتخانه گفت: به نظر می‌رسد مونسان به عنوان سرپرست معرفی شود.

 
کد خبر 238912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =