چمدان: آران و بیدگل در شمال استان اصفهان قرار دارد که از جنوب به کاشان و از شمال به کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک راه دارد. این شهر یکی از شهرهای توریستی استان اصفهان است که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

آران و بیدگل در دوره قاجار به صورت دو قریه جدا از هم وجود داشت. عبدالرحیم کلانتر ضرابی در کتاب تاریخ کاشان می‌نویسد: «و از آنجا به قریه نوش‌آباد و از آنجا به قریه آران و از آنجا به قریه بیدگل و این سه قریه از قرا معتبره و از قصبات معظمه گرمسیر و در دامنه بند ریگ بین الشمال و المشرق و در یک فرسخی و یک فرسخ و نیم کاشان واقع هستند.»

آران و بیدگل پس از دوره قاجار، هر یک بر اساس قوانین تقسیمات کشوری دارای شهرداری جداگانه بودند و سال تأسیس شهرداری آن‌ها ۱۳۳۲ و ۱۳۳۳ بوده‌ است. در سال ۱۳۵۴ بنابر تصمیم وزارت کشور این دو شهر تحت عنوان گل‌آرا یکپارچه شدند و از بخش آران و از توابع کاشان در محدوده استان مرکزی قرار گرفت. در مردادماه سال ۱۳۷۵ نیز بر اساس مصوبه هیئت وزیران، بخش آران از شهرستان کاشان جدا و به عنوان شهرستان آران و بیدگل شامل دو بخش مرکزی و کویرات در تقسیمات کشوری شناخته شد.

قدیمی‌ترین اثر مکتوبی که به آران اشاره دارد، کتاب الاعلاق النّفیسه نوشته ابن رسته است که در سال ۲۹۰ قمری به زبان عربی نگاشته شده و در سال‌های اخیر توسط دفتر انتشارات امیرکبیر ترجمه و چاپ شده‌ است. در صفحه ۱۸۱ این اثر از آران به عنوان یکی از آبادی‌هایی که در دوران انوشیروان دارای قصرهایی بوده‌است، یاد می‌کند.

کاروانسرای تاریخی مرنجاب، دریاچه نمک، دریاچه آران و بیدگل، شهر زیرزمینی نوش‌آباد (اویی)، قلعه کهن دژ، دشت کویر و بند ریگ، چاله‌های سمبک، خطب شکن از جاذبه‌های گردشگری این شهر استان اصفهان است. جزیره سرگردان در ۱۰ کیلومتری کاروانسرای مرنجاب و درون دریاچه نمک را نیز می‌توان جاذبه مطرح دریاچه آران و بیدگل دانست.

مجموعه تاریخی قاضی، منطقه باستانی ویگل، شامل دو قلعه شرقی (متعلق به پارت‌ها) و قلعه غربی (مربوط به دوره ساسانیان)، مسجد نقشینه بیدگل و مسجد تاریخی محله بازار آران از دیگر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این شهر به شمار می‌آیند. مجموعه حمام‌ها و آب‌انبارهای تاریخی نیز از دیگر جاذبه‌های آران و بیدگل هستند.

اگر به این شهر کویری رفتید یکی از اقامتگاه‌های متفاوتی که می‌توانید در آن اسکان داشته باشید اقامتگاه بومگردی خانه باغ شاکر است. اقامتگاهی قاجاری با اصول معماری سنتی مناطق کویری ... این عمارت تاریخی خانه در سال 1395 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مجموعه خانه باغ شاکر از زیباترین اثرهای فرهنگی - تاریخی شهرستان آران و بیدگل است که در اوایل دوره قاجار در زمینی به مساحت تقریبی 8000 متر مربع و با فرم هندسی ذوزنقه طراحی و احداث شده است. این مجموعه مشتمل بر سه عنصر فضائی باغ، عمارت و برج و بارو است که در جبهه شمالی باغ، برج و بارو و در جبهه جنوبی آن، عمارت بادگیر قرار دارد.

این اقامتگاه که در ۵ کیلومتری شمال شهرستان آران و بیدگل و در دشت حسین آباد قرار دارد. رستوران، سفره خانه سنتی، سالن اجتماعات، پارکینگ اختصاصی، نمایشگاه صنایع دستی و کمپینگ از امکانات این اقامتگاه تاریخی است.

تصاویری از این اقامتگاه را در زیر ببینید:خانه باغ شاکر - اقامتگاه تاریخی در آران و بیدگل - آران و بیدگل کجا بریم

خانه باغ شاکر - اقامتگاه تاریخی در آران و بیدگل - آران و بیدگل کجا بریم
کد خبر 238700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =