چمدان: عمارت مشیرالدوله یا خانه پیرنیا عمارتی قاجاری در تهران است که در خیابان لاله‌زار نزدیک به تقاطع خیابان منوچهری در کوچه پیرنیا قرار گرفته‌ است.

این عمارت 2 طبقه تاریخی که تلفیقی از معماری ایرانی و فرنگی است نه تنها از نظر معماری و تزئینات معماری اهمیت دارد بلکه به خاطر وقایعی که در آن رخ داده بسیار مهم است.

این عمارت محل زندگی خاندان پیرنیا بوده‌ است. حسن پیرنیا ملقب به مشیرالدوله از رجال (نخست وزیر، وزیر امور خارجه، وزیر عدلیه، نماینده مجلس و ...) دوره قاجار و تاریخ نگار بوده‌ است. علاوه براینکه برخی اسناد مهم وزارت امور خارجه همانند نظامنامه حق ویزا و سایر تصدیقات اتباع ایرانی خارج از کشور و حقوق بین‌الملل و ...  در دفتر کار حسن پیرنیا در همین عمارت نوشته شده، سند اول مشروطه یعنی قانون اساسی مشروطه هم در این عمارت نوشته شده‌ است.

بعدها در زمان پسر حسن پیرنی، یعنی داوود پیرنیا که پایه‌گذار برنامه گل‌ها در رادیو بود و از بسیاری خوانندگان ایرانی برای اولین بار در همین خانه تست صدا گرفت.

این خانه اکنون به عنوان موسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل در اختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دارد.

[caption id="attachment_238663" align="aligncenter" width="1024"]عمارت مشیرالدوله عمارت مشیرالدوله | عکس: احسان رستمی پور[/caption]

[caption id="attachment_238666" align="aligncenter" width="500"]عمارت مشیرالدوله عمارت مشیرالدوله[/caption]
کد خبر 238659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =