فیلم | مرد پرنده مسیر فرانسه به بریتانیا را پرواز کرد | عبوری از کانال مانش با یک فلای‌بوردچمدان: بی‌بی‌سی نوشت: فرانکی زاپاتا مخترع ۴۰ ساله فرانسوی توانست با یک فلای‌بورد از روی کانال مانش پرواز کرده و به اولین کسی تبدیل شد که ‌توانسته از فرانسه به بریتانیا با چنین وسیله‌ای به صورت هوایی عبور کند.

زاپاتا در ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد ماه) اولین تلاش خود برای رد شدن از کانال مانش انجام داد اما او در میانه مسیر به آب افتاد. وقتی که زاپاتا تلاش کرد برای سوختگیری روی قایقی فرود بیاید به داخل دریا سقوط کرد اما در اثر افتادن در آب صدمه‌ای ندید. این واقعه درست در روزی انجام شد که ۱۱۰ سال پیش از آن، یک خلبان و مخترع فرانسوی موفق شده بود با هواپیمای ساخت خود از کانال مانش عبور کند. لویی بلریو،‌ در ۲۵ ژوئیه ۱۹۰۹ موفق شد با هواپیمای ساخت خود، برای اولین بار در مدت زمان ۲۷ دقیقه از بندر کاله فرانسه به بندر دوور بریتانیا برسد.

وی که‌ قهرمان سابق جت اسکی است، صبح امروز یکشنبه ۴ اوت از ساحلی در نزدیکی بندر کاله در شمال فرانسه به پرواز در آمد و در نزدیکی بندر دوور در جنوب انگلستان به زمین نشست. در تلاش امروز برای سوخت‌رسانی از یک قایق بزرگتر استفاده شد تا این پرنده بتواند از مسیر ۳۵ و نیم کیلومتری کانال مانش عبور کند.

این وسیله پرنده مجهز به پنج موتور جت بوده که سوخت آن نفت سفید است و می‌تواند با سرعتی بیش از ۱۱۸ کیلومتر در ساعت پرواز کند.

زاپاتا با فلای‌بورد مجهز به موتور جت خود به تازگی و در جریان رژه ارتش در روز ملی فرانسه (روز باستیل) بر فراز جمعیت پرواز کرد و همه را شگفت‌زده کرد. امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه پس از آنکه فرانکی زاپاتا جمعیت را شگفت‌زده کرد، در توئیتی همراه با ویدئویی از این نوآوری گفت : به ارتش‌مان افتخار می‌کنم، مدرن و نوآورانه است.

ویدئویی از این پرواز را در زیر ببینید:


کد خبر 238549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =