چمدان: امروز چهارشنبه 9 مردادماه کلیات لایحه حذف 4 صفر از پول ملی در هیات دولت تصویب شد. حذف صفر از پول ملی یکی از روش‌های بازتعریف پول است، در تاریخ، کشورهای مختلف گاهی چند بار این اقدام را انجام داده‌اند یکی از قدیمی‌ترین کشورهایی که از این روش استفاده کرده، آلمان است، این کشور در سال 1923  پیپرمارک (papermark) را به رنتن مارک تبدیل کرد که هر رنتن مارک معادل 1000 میلیارد پیپرمارک بود. این اقدام برای ار بین بردن اَبَر تورمی بود که در آن سال‌های بین دو جنگ جهانی در آلمان ایجاد شده‌ بود. پس از آن به ویژه از دهه 60 و 70 میلادی به این سو این عمل بارها و بارها در کشورهای مختلف که اکثراً کشورهای در حال توسعه بودند به اجرا درآمد.چین هم در سال 1948 یوآن طلای چین را ایجاد کرد که معادل  3 میلیون یوآن قدیم چین بود و سال بعد یوآن نقره را عرضه کرد که معادل 500 یوآن طلا بود.

منات جدید جمهوری آذربایجان هم معادل 5000 هزار منات قدیم آذربایجان است این تغییر در آذربایجان در سال 2006 رخ داده‌ است.

ترکیه هم در سال 2006 لیره جدید را با لیره قدیم عوض کرد در این تغییر 6 صفر از لیره قدیم کم شد.

ترکیه به یک‌باره 6 صفر را از پول ملی خود را در سال 2005 میلادی حذف کرد. تورم در ترکیه از ابتدای دهه 80 آغاز شد و با شتاب پیش رفت. هر دلار آمریکا که در سال 1988 با 1422 لیر قدیم ترکیه مبادله می‌شد در سال 2003 به بیش از 5/1 میلیون لیر قدیم رسید. در این شرایط قیمت یک ساندویچ در ترکیه به 3 میلیون لیر رسید.

از سال 1981 به این سو در ترکیه هر دو سال یک بار نیاز به اسکناس‌های درشت‌تر احساس می‌شد. در یک چرخه 25 ساله. درشت‌ترین اسکناس ترکیه از 5 هزار لیر به یک میلیون لیر تبدیل شد. تعداد بیشمار صفرها در ارقام اقتصادی و مبادلات که گاه تا چند تریلیون لیر می‌رسید مشکلات فراوانی را در مسیر عملیات حسابداری و نگه‌داری حساب‌ها به وجود آورده بود.

از آغاز سال 2005 اسکناس‌های جدید ترکیه با عنوان لیر جدید منتشر شدند. هر لیر جدید معادل یک میلیون لیر قدیم است و به این ترتیب ترکیه در یک مرحله شش صفر را از اسکناس حذف کرد.

مهار تورم در ترکیه با نظارت و دستورالعمل‌های صندوق بین‌المللی پول انجام گرفت. این کشور به عنوان یک نمونه برگزیده در مهار تورم از سوی این نهاد بین‌المللی معرفی شد. ترکیه پیش از آنکه اقدام به حذف صفرها کند تورم را به طور کامل مهار کرد.

[caption id="attachment_237782" align="aligncenter" width="493"] لیر قدیم ترکیه[/caption]

زیمباوه هم در سال 2009 چهارمین دلار زیمباوه را ایجاد کرد که در آن 12 صفر از سومین دلار زیمباوه کم کرده‌ بود.داده‌های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول حاکی از آن است که دست کم 50 کشور جهان تاکنون اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده‌اند که در برخی از این کشورها برای تکمیل چرخه روانی نسبت به تغییر نام واحد پول نیز اقدام شده است.

[related-post id="31006"]

برزیل ؛ رکورددار حذف صفر 


برزیل در دهه 60 و 70 میلادی به یکی از سنگین‌ترین تورم‌های آن زمان دچار شد. به گونه‌ای که پول ملی این کشور ماهانه 30 تا 40 درصد ارزش خود را از دست می‌داد. پیش از آن از سال 1930 تا 1942 پول ملی برزیل دو بار تغییر نام پیدا کرده بود. در سال 1967 میلادی برای اولین بار 3 صفر از پول ملی برزیل با نام Cruzeiro حذف و این پول به Cruzeiro Noro تبدیل شد. با این وجود برزیل نتوانست در کنترل تورم موفق عمل کند و تا سال 1981 تورم این کشور بار دیگر به 151 درصد رسید. در این میان بار دیگر سه صفر از پول ملی برزیل حذف شد.

در سال 1989 بار دیگر تورم برزیل افزایش یافته و به هزار و 431 درصد رسید. در این هنگام بار دیگر دولت برزیل اقدام به حذف صفرهای بازگشته همراه با تغییر نام پول ملی کرد. در سال 1993 زمانی که تورم این کشور در مرز 2 هزار درصد قرار داشت بار دیگر حذف سه صفر اعمال شد. این بار دولت توانست در مهار تورم توفیقاتی کسب کند. با این حال برزیل همچنان یکی از گران‌ترین کشورهای آمریکای‌لاتین به حساب می‌آید. از سال 1930 تاکنون طی شش مرحله 18 صفر از پول ملی برزیل حذف شده است و هشت بار نیز نام واحد پولی این کشور تغییر پیدا کرده است.

هلند و فرار از بیماری هلندی


ورود منابع درآمدی غیر منتظره از محل استخراج گاز، اقتصاد هلند را با تورم پیش‌بینی نشده‌ای در دهه 60 میلادی روبه‌رو کرد. دولت مجبور به چاپ اسکناس‌های درشت شد تا بتواند پاسخگوی نیاز مبادلات مردم باشد. در همین حال تورم نیز از مرز 100 درصد عبور کرد. البته این وضعیت در هلند چندان نپایید و دولت با عمال سیاست شدید انقباضی در سیاست‌های پولی توانست حجم پول را کنترل کرده و به‌همراه آن چهار صفر از اسکناس‌های این کشور حذف شد. هلند نمونه برجسته‌ای از جوابگو بودن سیاست حذف صفر از اسکناس در شرایطی است که این کار با اعمال دیگر سیاست‌های کنترل نقدینگی همراه باشد.

[related-post id="31006"]

[related-post id="37989"]
کد خبر 237779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =