چمدان: علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر به  مازندران در حاشیه بازدید از آب‌بندان روستای جوربند در شهرستان نور در جمع خبرنگاران با بیان این‌که پیرو دستور رئیس‌جمهوری تفاهم‌نامه‌ای با وزارت نیرو درخصوص بهره‌برداری گردشگری از محیط منابع آبی منعقد شده است گفت: در قالب این تفاهم‌نامه، از آب‌بندان‌ها، سدها و رودخانه‌ها با رعایت مسائل زیست‌محیطی و فنی وزارت نیرو و سازمان حفاظت از محیط‌زیست، بهره برداری گردشگری صورت خواهد گرفت.

مونسان با تاکید بر اینکه در این طرح هیچ گونه واگذاری زمین اتفاق نخواهد افتاد، اظهار داشت: «صرفاً در حد احداث سازه‌های سبک برای رونق طبیعت‌گردی و اشتغال‌زایی از ظرفیت منابع آبی استفاده خواهد شد.

او درباره حمایت دولت از این طرح نیز گفت: تسهیلات بانکی برای بهره‌برداران گردشگری در منابع آبی نظیر دیگر پروژه‌ها از منابع صندوق ذخیره ارزی و وام‌هایی در اختیار سازمان میراث‌فرهنگی در نظر گرفته خواهد شد.

به گفته معاون رئیس‌جمهوری، یک کمیته استانی در کنار شورای ملی برای اجرای این تفاهم‌نامه تشکیل خواهد شد تا اگر موردی پیش آمد در شورای ملی با حضور معاونان وزارت نیرو و سازمان میراث‌فرهنگی بررسی و برطرف شود و در استان ها نیز مدیرکل میراث فرهنگی و مدیرعامل آب منطقه ای با ریاست استاندار کمیته‌ای تشکیل خواهند داد تا با کاهش بروکراسی اداری صدور مجوزها را بررسی کنند.

مونسان با بیان اینکه آب‌‌بندان‌ها ویژه شمال کشور است، افزود: با ابلاغ آیین‌نامه از سوی وزیر نیرو و تدوین آیین‌نامه، سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به ادارات میراث‌فرهنگی در استان‌ها روند دریافت مجوز را شروع کنند.
کد خبر 237651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =