ویدئوی یورونیوز از گنجینه لوور در تهران پیش از رونمایی | پیکره «ابوالهول» به ایران آمد

چمدان : درهای موزه ملی ایران که میزبان مجموعه آثاری از موزه لوور فرانسه است از ۱۴ اسفند ماه در نمایشگاهی با نام «موزه لوور در تهران» به روی علاقمندان گشوده خواهد شد. این خبری است که جبرائیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران به یورونیوز در تهران داده است.

یورونیوز برای نخستین بار پیش از آغاز به کار رسمی این نمایشگاه، تصاویری از آثار منتقل شده به ایران و همچنین مراحل آماده سازی نمایشگاه را تهیه کرده است.

سال ۱۳۹۴ شمسی و در پی سفر آقای ژاک لوک مارتینز مدیر موزه لوور به تهران، توافقات اولیه برای نمایش مجموعه آثاری از موزه لوور در ایران انجام شد. در پی این توافق و مذاکرات بعد از آن شامگاه یکشنبه ۲۹ بهمن ماه، مجموعه آثار نمایشگاه «موزه لوور در تهران» از کشور فرانسه به همراه کارشناسان موزه مذکور به فرودگاه امام وارد و در امنیت کامل به موزه ملی ایران منتقل شد.

جبرائیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران در گفت‌وگو با یورونیوز با بیان اینکه این نمایشگاه شامل ۵۱ اثر از تمدن‌های باستان در غرب آسیا، اروپا و شمال افریقا و مجموعه‌ نقاشی از آثار هنرمندان بزرگ اروپا است می‌گوید: «این مجموعه از هشت بخش موزه لوور انتخاب شده و قرار است در چهار بخش اصلی با عناوین تولد یک مجموعه، تولد یک موزه، رویای جهانی شدن و یک موزه زنده، در موزه ملی ایران به نمایش در آید.»

بانک آینده به عنوان بانک خصوصی ایرانی و دو شرکت فرانسوی توتال و رنو از کشور فرانسه حامیان اصلی این رویداد فرهنگی در موزه ملی ایران هستند که قرار است برای چهارماه میزبان علاقمندان باشد. برگزار کنندگان این نمایشگاه با اشاره به استقبال ۵ برابری مردم از موزه‌ها در ایام نوروز امیدوار هستند استقبال گسترده‌ای از این نمایشگاه در ایام نوروز صورت گیرد.

به گفته آقای نوکنده بسیاری از آثاری که به ایران آورده شده‌اند از سالن‌های اصلی موزه لوور انتخاب شده‌اند که از شاخص‌ترین آنها می‌توان به پیکره «ابوالهول» از سنگ بازالت مربوط دوره «فرعون هاکور» اشاره کرد که از بخش عتیقات مصر باستان در موزه لوور انتخاب شده است.

آرش میلانی نیا مسئول طراحی نمایشگاه «لوور در تهران» نیز در گفت‌وگو با یورونیوز با اشاره به ویژگی‌های برگزاری چنین نمایشگاهی در ایران گفت: با توجه به عنوان نمایشگاه که «لوور در تهران» است باید مجموعه را به شکلی طراحی می‌کردیم که بیننده با بازدید از این نمایشگاه درک مناسبی از موزه لوور داشته باشد. این چالش بزرگی از منظر ساختار مهندسی برای ما بود زیرا تجربه کاری در این حد در ایران را نداشتیم.

میلانی نیا با بیان اینکه ما توانستیم رضایت موزه لوور را جلب کنیم افزود: «با توجه به رعایت استانداردها اگر بخواهیم مجددا نمایشگاهی در این سطح برگزار کنیم موزه لوور به مراتب نگرانی‌های کمتری خواهد داشت.»
کد خبر 23761

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =