چمدان: برزین ضرغامی افزود: بعد از حادثه آتش‌سوزی که در بنای تاریخی میدان حسن آباد روی داد طبق دستور رئیس جمهور و شهردار تهران جلسات متعددی در این زمینه با حضور سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه در جریان این حادثه از سوی شهردار تهران سازمان زیباسازی به عنوان متولی مرمت و احیای دوباره این بنا انتخاب شد، ادامه داد: طبق مذاکراتی که در کارگروه مشترک احیای میدان حسن آباد با حضور نمایندگانی از سوی شهرداری منطقه ۱۱ و سازمان میراث فرهنگی استان تهران انجام شد، مقرر شد تا طبق دستور مستقیم رئیس جمهور و شهردار تهران مبنی بر ساماندهی بنای تاریخی میدان حسن آباد در اسرع وقت به بهترین شکل ممکن اقدامات لازم انجام شود.

به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، بر همین مبنا در گام نخست شهرداری منطقه ۱۱ موظف شد تا مذاکرات اولیه را با مالکان خصوصی این بنا با هدف مشارکت در احیا، مرمت و بهسازی انجام دهد.

وی با اشاره به میزان خرابی و آسیب بنای تاریخی میدان حسن آباد در جریان حادثه آتش سوزی بیان کرد: حادثه اخیر علاوه بر آسیب و صدمات جدی به نمای ساختمان بخش داخلی را نیز تخریب کرده است.

ضرغامی با بیان اینکه بخش‌های داخلی این بنا تحت مالکیت اشخاص حقیقی و خصوصی است، یادآور شد: به رغم آنکه مالکیت این ساختمان در اختیار اشخاص است، قرار نبود که شهرداری به این موضوع ورود پیدا کند اما براساس دستورات رئیس جمهور و شهردار تهران مقرر شد تا سازمان زیباسازی به عنوان مسئول مستقیم احیاء و مرمت این بنا را برعهده بگیرد و در این میان نیز سازمان میراث فرهنگی همراهی‌های لازم را در مراحل مرمت و بهسازی بخش‌های آسیب دیده داشته باشد.وی با اشاره به اینکه حادثه آتش سوزی به بنای اصلی و تاریخی میدان حسن آباد واقع در ضلع جنوب غربی آن صدمات جدی وارد کرده است، تاکید کرد: این بنا بخش‌های مهمی از تاریخ میدان قدیمی حسن آباد را تشکیل می‌دهد به همین دلیل احیاء دوباره آن برای حفظ تاریخ و هویت شهر تهران برای همه مهم است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: طبق بررسی‌های اولیه مشخص شد که بعد از اطفای حریق بخش‌های داخلی این بنا نیز ریزش کرده است به همین دلیل ضروری به نظر می‌رسد که تا ضمن احیای دوباره پوسته بیرونی، بخش‌های داخلی این مجموعه نیز مقاوم سازی شود.

وی درباره نحوه مرمت بنای تاریخی میدان حسن آباد نیز گفت: احیای عین به عین این بنا به مانند قبل یکی از مباحث مهم در جریان بازسازی ضلع جنوب غربی میدان حسن آباد است بر همین اساس جلسات متعددی با مشاورانی که در سه دهه اخیر کارهای ماندگاری را برای احیاء و بازسازی بناهای تاریخی انجام داده‌اند، داشتیم که در نهایت به یک جمع بندی خوبی در این زمینه در کارگروه مشترک رسیدیم.

به گفته ضرغامی، دانشگاه تهران نیز پیشنهاد کرده که حاضر است در مرمت و احیای دوباره این بنای تاریخی با شهرداری تهران همکاری های لازم را داشته باشد.

ضرغامی با اشاره به میزان آسیب دیدگی پوسته بیرونی بنای تاریخی حسن آباد گفت: یکی از مشکلات در این زمینه از بین رفتن گنبدهای تاریخی مربوط به این بنا در جریان حادثه آتش سوزی است. این موضوع ما را نگران می‌کرد که نتوانیم این بخش از بنا را به مانند گذشته احیا کنیم. خوشبختانه مستنداتی مربوط به ۳۰ سال قبل در اختیار کارگروه قرار داده شد که کاملا این گنبدها مستندسازی شده و نقشه‌های آن تهیه شده بود به همین دلیل امکان بازسازی گنبدهای این بنا نیز به طور کامل به مانند گذشته وجود دارد.

[related-post id="235434"]

مدیرعامل سازمان زیباسازی با بیان اینکه بنای تاریخی میدان حسن آباد مربوط به دوره پهلوی بوده و به ثبت میراث فرهنگی نیز رسیده است، افزود: در حال حاضر شهرداری منطقه ۱۱ مذاکراتی را با مالکان خصوصی این بنا داشته و توافقاتی نیز در این زمینه به دست آمده است و مقرر شده تا کارهای تسهیل‌گری مربوط به احیای این بنا با مشارکت مالکان از سوی این منطقه انجام شود.

ضرغامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح کامل میدان حسن آباد و بنای تاریخی آن تهیه شده و به زودی کارهای مربوط به مرمت و احیای این بنا با نظارت سازمان میراث فرهنگی انجام می‌شود.

[related-post id="236029"]

[related-post id="236081"]

[related-post id="34821"]
کد خبر 237534

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =