چمدان: «ریگان» بر اساس کتب تاریخی از جمله معجم البلدان شهری باستانی و پررونق بوده و به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم به همراه شهر بم از جمله مهمترین مراکز تجاری و بازرگانی جنوب شرق ایران به شمار می‌رفته است. این شهرستان تا قرن هشتم هجری بزرگترین مرکز تجاری جنوب شرق محسوب می‌شده و تاریخ آن همزاد شهر بم ذکر شده و این دو شهر مکمل یکدیگر بوده‌اند.

بنای دو هزار و ۵۰۰ ساله شاه خورشید با ابعاد ۷.۵ در ۷.۵ متر یکی از کهن‌ترین بناهای تاریخی ایران در «ریگان» واقع شده است. این بنای تاریخی که در واقع مقبره «دختر بهمن‌ بن اسفندیار» است با وجود اینکه در سال ۱۳۸۱ به ثبت ملی رسیده به دلیل بی‌توجهی مسئولان، توفان‌های سهمگین و باران‌های سیل آسا در معرض تخریب کامل قرار گرفته است.

بسیاری این بنای خشتی که «مقبره شاه خورشید» و «قلعه شاه خورشید» نامیده می‌شود را مکمل ارگ بم دانسته‌اند. این بنای تاریخی از اهمیت بالایی در گردشگری برخوردار است اما متاسفانه به دلیل بی‌تفاوتی میراث فرهنگی در بدترین وضعیت قرار دارد.

بلندترین تپه‌های شنی دنیا با ارتفاع 75 متر که هر ساله به دلیل وزش بادهای فصلی بر طول و ارتفاعشان افزوده می‌شود نیز در منطقه ریگان قرار دارند که گردشگران می‌توانید از آنها نیز بازدید کنند. این تپه‌های شنی در روستای علی آباد پشت ریگ در 12 کیلومتری ریگان قرار دارند که بیشتر گردشگران به دلیل خاصیت درمانی آنها به این منطقه سفر می‌کنند.

[caption id="attachment_237341" align="aligncenter" width="608"]مقبره شاه خورشید - شاه خورشید ریگان - جاذبه های گردشگری کرمان - میراث فرهنگی کرمان تاریخ بنای آرامگاه به قرن هشتم هجری بازمی‌گردد | فاصله این بنای تاریخی تا شهر قدیم ریگان 500 متر است[/caption]

[caption id="attachment_237342" align="aligncenter" width="608"]مقبره شاه خورشید - شاه خورشید ریگان - جاذبه های گردشگری کرمان - میراث فرهنگی کرمان آرامگاه «شاه خورشید» در روستای «گزان خواص» در 5 کیلومتری ریگان در شرق استان کرمان در بدترین وضعیت قرار دارد و در معرض تخریب قرار گرفته است[/caption]

به گزارش چمدان، امین باقری فرماندار ریگان درباره آخرین وضعیت این بنای تاریخی ارزشمند می‌گوید: ۵۰ اثر تاریخی در شهرستان ریگان وجود دارد که تنها مقبره شاه خورشید ثبت ملی شده اما با این وجود در معرض تخریب قرار گرفته است.

فرماندار ریگان با بیان اینکه «ریگان» بسیار محروم است و باید سرمایه‌گذاری شود ادامه می‌دهد: مرمت مقبره شاه خورشید کمک بسیاری به رونق این شهرستان خواهد کرد. مرمت بنا‌های تاریخی ریگان نیاز به توجه ویژه دارد و امیدواریم در این زمینه اقدام‌ موثری انجام شود.

وی طوفان‌های شن و بارش‌های سهمگین فصلی را دلیل برجسته تخریب آثار تاریخی به خصوص شاه خورشید می‌داند و می‌گوید: بی‌توجهی به مرمت و نگهداری از این بنا در سال‌های گذشته دلیل اصلی بروز خسارت بوده است.

باقری ادامه می‌دهد: چهار اثر تاریخی دیگر ریگان شامل قلعه سنگ آباد، قلعه دهگود، سردرب وزیری و ارگ جزان در انتظار ثبت ملی هستند اما تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.

مقبره شاه خورشید - شاه خورشید ریگان - جاذبه های گردشگری کرمان - میراث فرهنگی کرمان

مقبره شاه خورشید - شاه خورشید ریگان - جاذبه های گردشگری کرمان - میراث فرهنگی کرمان

مقبره شاه خورشید - شاه خورشید ریگان - جاذبه های گردشگری کرمان - میراث فرهنگی کرمان

مقبره شاه خورشید - شاه خورشید ریگان - جاذبه های گردشگری کرمان - میراث فرهنگی کرمان
کد خبر 237337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =