چمدان: گذر آقانجفی و تغییرات در حریم نقش جهان و ارائه طرح‌هایی در چهارباغ اصفهان این روزها صدای اعتراض دوستداران میراث فرهنگی و تاریخ را درآورده است. در حالی که به نظر می‌رسد میراث فرهنگی اصفهان باید نقشی بازدارنده در جهت حفظ بافت تاریخی اصفهان ایفا کند اما کاملا منفعل عمل کرده است.

رئیس اداره طرح‌های توسعه شهری و معماری اداره کل راه و شهرسازی اصفهان در جدیدترین اظهاراتش درباره اصفهان و تاریخ کهن این شهر به تدوین طرح جامع اصفهان اشاره کرده و به ایرنا گفته است: هر چند ابتکار عمل و شروع این طرح توسط اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان به عنوان یک نهاد دولتی و حاکمیتی انجام گرفت اما ضمن توافق و هماهنگی با سایر دستگاه‌های مدیریت شهری این طرح با مشارکت تمامی ذینفعان شهری در حال تهیه است که از دیگر خصوصیات این طرح می‌توان به مسأله محوری، مشارکت و شفافیت در امور اشاره کرد.

نحوه استفاده از اراضی و منطقه‌بندی مربوط به حوزه‌های مسکونی، صنعتی، بازرگانی، اداری و کشاورزی و تاسیسات و تجهیزات و تسهیلات عمومی مناطق نوسازی، بهسازی و اولویت‌های مربوط به آنها تعیین شده و ضوابط و مقررات مربوط به تمام موارد و همچنین ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهای تاریخی و مناظر طبیعی در این طرح جامع تهیه و تنظیم می شود که برحسب ضرورت، قابل تجدیدنظر خواهد بود.

علی هنردان در این زمینه می‌گوید: با هماهنگی مدیریت شهری و شهروندان اصفهانی طرحی نو صورت گرفت که حاصل آن عقد قرارداد و میثاق‌نامه تهیه طرح جامع اصفهان با رویکرد نوین بود. این طرح در چارچوب آموزه‌های اسلام و در انطباق با سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی تلاشی برای مشارکت هرچه بیشتر شهروندان در رفع مسائل شهری و دستیابی به اهداف توسعه پایدار شهری است.

[related-post id="236770"]

[related-post id="236167"]

[related-post id="223761"]
کد خبر 237238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =