چمدان: «زمان تفریح است» ؛ وبسایت «قدیه» با این جمله آغاز می‌‌شود. شهر قدیه قرار است مرکزی برای تفریح، ورزش و فرهنگ در عربستان سعودی باشد و اگر چه گاهی در مطبوعات آن را «دیزنی‌لند» یا حتی «لاس وگاس» عربستان خوانده‌اند اما بی‌شک قدیه فراتر از این‌هاست. عربستان قدیه را اینگونه توصیف می‌کند: یک منطقه بارز و قطبی برای بازدید، تفریح و برآورده کردن نیازهای اجتماعی و فرهنگی نسل کنونی و نسل آینده.

استراتژی ساخت این مرکز بر ایجاد و توسعه بیش از 300 مورد امکانات تفریحی و آموزشی در 5 بخش قرار گرفته‌ است:

  1. پارک، شامل پارک‌های آبی و جاذبه‌های تفریحی

  2. ورزش و سلامت، شامل برنامه‌ها و امکانات ورزشی حتی برای ورزش حرفه‌ای و قهرمانی، ورزشگاه‌هایی برای میزبانی مسابقات بین‌المللی، آکادمی‌های ورزشی در سطح جهانی و...

  3. حرکت و پویایی شامل سرگرمی‌های هیجان‌انگیز مانند موتورسواری، ورزش‌های هوایی، آفرود و ...

  4. طبیعت و محیط زیست شامل فعالیت‌های ماجراجویانه در طبیعت و جستجو و اقامت در فضای آزاد و ...

  5. هنر و فرهنگ شامل امکانات و برنامه‌هایی برای استفاده تماشاگران از هنرهای سنتی و مدرن مانند نمایشگاه‌های هنری و فرصت‌های آموزشی و فرهنگی


قرار است در قدیه تمام این امکانات به صورت 24 ساعته در اختیار بازدیدکنندگان و گردشگران باشد.

در سایت این مرکز فرهنگی نوشته‌ است که محمد بن سلمان بن عبد العزیز آل سعود ولیعهد عربستان اجازه مدل توسعه طولانی مدت رفاه در عربستان سعودی را در سال 2016 ابلاغ کرد و نتیجه آن چشم اندازی در سال 2030 بود که در آن طرح‌هایی بلند پروازانه اما شدنی برای پویایی جامعه و نشاط در کشور با رونق اقتصادی در نظر گرفته‌ شد.

صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی در برابر چالش‌های جامعه عربستان شامل تفریحات محدود، تغییرات جمعیتی و اجتماعی، سلامت عمومی و گذر جهان از مشاغل مربوط به نفت، پروژه‌های بسیار بزرگی را تعریف کرده‌ است که «قدیه» یکی از آنهاست تا اهدافی همانند ایجاد هیجان، خلاقیت، الهام بخشی، کارآفرینی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در جامعه ایجاد کند.

[related-post id="205185"]

[caption id="attachment_237042" align="aligncenter" width="570"]شهر قدیه افتتاحیه شهر قدیه[/caption]

[related-post id="231210"]

در برنامه ایجاد این شهر گفته شده که با ایجاد قدیه سالانه 30 میلیارد دلار به اقتصاد عربستان کمک می‌شود چرا که سعودی‌ها اکنون این مقدار را صرف گردشگری در دیگر کشورها می‌کنند و با ساخت این پروژه این مقدار پول دیگر در عربستان هزینه خواهد شد. این پروژه علاوه بر حمایت مالی از صندوق سرمایه گذاری عمومی از بالاترین سطح حمایت‌های سیاسی هم برخوردار است.

در اهداف این پروژه عنوان شده‌است که اکنون دو سوم شهروندان عربستان زیر 35 سال هستند و به دنبال زندگی با کیفیت‌تری هستند و قدیه می‌تواند امکانات تفریحی در سطح کیفیت جهانی را برای آنها ایجاد کند.

این پروژه همچنین بر توانمندسازی زنان و جوانان تاکید دارد و برنامه‌های حفاظت از محیط زیست و افزایش سلامت عمومی را در اهداف خود دارد و قرار است به نیازهای تغییرات سنی جمعیت در عربستان پاسخ بدهد.

پادشاه عربستان، سلمان بن عبدالعزیز آل سعود در مراسمی در 28 آوریل سال 2018 پروژه شهر قدیه را افتتاح کرد و فاز اول این پروژه قرار است در سال 2022 افتتاح شود.

شهر قدیه با اتومبیل حدود 40 دقیقه از مرکز ریاض، پایتخت عربستان، فاصله دارد. ویدئویی از این شهر متفاوت سعودی را در زیر ببینید.

[related-post id="181863"]

[related-post id="182762"]
کد خبر 237040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =