چمدان: رجبعلی خسروآبادی مدیرکل سابق میراث فرهنگی تهران در نامه‌ای در سال ۱۳۹۴ خطاب به شهردار منطقه ۱۱ درباره عمارت تاریخی تابان می‌نویسد: با عنایت به رای قطعی دیوان عدالت اداری و با توجه به ارزش‌های معماری و تاریخی فرهنگی ملک مذکور و همچنین مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص ساختمان‌های ارزشمند احداثی قبل از دهه ۴۰ شمسی اعلام می‌دارد: با تخریب و نوسازی ملک مشروط به تهیه نقشه‌های معماری وضع موجود به طور کامل شامل پلان، مقاطع، نما و ساخت و ساز عین به عین کاملا مطابق وضع موجود و تحت نظارت این اداره کل موافقت می‌گردد.

مدیرکل سابق میراث فرهنگی تهران در این نامه تاکید می‌کند که اعتبار مجوز مربوطه از تاریخ صدور نامه حداقل یکسال اعلام می‌شود.

پس از گذشت چهار سال این روزها تصاویری از این عمارت ارزشمند تاریخی منتشر شده که نشان می‌دهد عمارت تابان در خیابان ولیعصر و در نزدیکی پل امیربهادر با حکم دیوان عدالت اداری در حال تخریب است.

نکته قابل توجه این است که همانطور که در متن نامه آمده مجوز تخریب برای یکسال صادر شده بود اما این اقدام چند سال پس از اتمام اعتبار این نامه صورت گرفته است و این سئوال مطرح می‌شود که آیا نامه جدید و مجوز جدیدی در کار است یا مالکان این بنای تاریخی با سوءاستفاده از نامه‌ای که اعتبار آن پایان یافته دست به تخریب این بنای تاریخی زده‌اند؟

خبرها حاکی از آن است که تخریب خانه و عمارت ارزشمند تابان در روزهای گذشته از جداره خیابان ولی‌عصر که «ثبت ملی» است آغاز شده است و به زودی با تصمیم مالکین به طور کامل تخریب خواهد شد. از سوی دیگر برخی منابع اعلام کرده‌اند که مالکین قصد دارند بنایی ۵ طبقه را جایگزین عمارت تابان کنند.

[caption id="attachment_235944" align="aligncenter" width="640"]عمارت تابان - عمارت تاریخی تابان - تخریب عمارت تاریخیی تابان - تخریب خانه تاریخی تابان - تخریب خانه های تاریخی عمارت و جداره ارزشمند تاریخی گذر خیابان ولیعصر برای همیشه از بین می‌رود؟[/caption]

محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران در واکنش به تخریب این بنای تاریخی به ایرنا می‌گوید: نشستی با شهرداری منطقه ۱۱ انجام و مقرر شد تا جلسه‌ای با حضور مالک، میراث فرهنگی و دفتر بافت تاریخی شهرداری برگزار شود تا امتیازی برای مالک قائل شویم و او نیز از تخریب منصرف شود. در واقع در صدد هستیم تا با یکسری شرایط مالک را از تخریب این اثر ارزشمند منصرف کنیم.

وی با بیان اینکه هر فردی وضعیت ظاهری این بنا را ببیند دلش خواهد سوخت اضافه می‌کند: سقف طبقه اول این بنا متاسفانه به صورت کامل تخریب شده است.

[related-post id="235939"]

[caption id="attachment_235943" align="aligncenter" width="750"]عمارت تابان - عمارت تاریخی تابان - تخریب عمارت تاریخیی تابان - تخریب خانه تاریخی تابان - تخریب خانه های تاریخی معاون میراث فرهنگی استان تهران: در صدد هستیم با یکسری شرایط مالک را از تخریب این اثر ارزشمند منصرف کنیم[/caption]
کد خبر 237038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =