چمدان: موزه هنرهای معاصر اهواز دومین موزه بزرگ کشور در عرصه هنرهای تجسمی است. شهریور سال ۹۴ این موزه به مدت هفت سال به بخش خصوصی واگذار شد. قرار بود بعد از این واگذاری و آغاز فعالیت بخش خصوصی موزه هنر‌های معاصر اهواز رونق بیشتری داشته باشد اما در سال 97 و پس از سه سال، خبر‌هایی درباره وضعیت بد گنجینه و تبدیل موزه هنر‌های معاصر اهواز به سالن عروسی منتشر شد.

معاون هنری سینمایی اداره کل ارشاد خوزستان در آن زمان با بیان اینکه آثار ارزشمندی که در گنجینه نگهداری می‌شوند در خطر قرار دارند گفته بود: متاسفانه موزه را برای برگزاری مراسم عروسی اجاره می‌دهند اما از آنجا که در قرارداد ذکر شده که این ملک در اختیار بخش خصوصی است کاری از دست ما بر نمی‌آید.

هنرمندان و حامیان میراث فرهنگی سال گذشته اعتراضاتی را مطرح کردند. اخیرا نیز یک بانوی هنرمند به صورتی متفاوت دست به اعتراض زد و خواستار رسیدگی به وضعیت این موزه شد.

بیتا حسنی هنرمند اهوازی اجرا کننده پرفورمنس «دور باطل» در محوطه موزه هنرهای معاصر اهواز درباره اعتراض متفاوت خود می‌گوید: این پرفورمنس تلاشی اعتراضی نسبت به تعطیلی موزه هنرهای معاصر اهواز و نمادی از مردن موزه است تا نشان دهد که این مکان به طور کلی اهمیت خود را در نگاه مسئولان از دست داده است.

او ادامه می‌دهد: هدف اصلی من اعتراض به انفعال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نسبت به شرایط فعلی موزه هنرهای معاصر اهواز است. در واقع اعلام کردیم به عزای این موزه نشسته‌ایم و برای آن عزاداری نمادین برگزار کردیم.

این هنرمند می‌گوید: هر چه بیشتر می‌گذشت مسئولان غیرمستقیم و تلویحی به ما می‌گفتند موزه را باید فراموش کنید تا روند قضائی آن طی شود و اکنون سال به سال می‌گذرد اما اتفاق جدیدی نمی‌افتد.

بیتا حسنی درباره نوع اعتراض خود می‌گوید: کاری که در این پرفورمنس به اجرا درآمد این بود که نوارها و روبان‌های مشکی دور تا دور ساختمان موزه پیچیده شدند به این معنا که تمامی تلاش‌های ما در این مدت چرخیدن در یک دور باطل بوده است، زیرا ما هنرمندان تجسمی بارها برای نجات موزه دور هم جمع شدیم، اعتراض کردیم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان وعده داد اما بعد از مدتی این موضوع مسکوت می‌ماند.

[related-post id="195009"]

تصایر: ایرنا - علی معرف
کد خبر 236383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =