چمدان: رضا امینی این مطلب را در نشست تخصصی «در خطر بودن زبان ها، پدیده جهانی ، اثر محلی »مطرح کرد و افزود: حدود 8 میلیارد انسان در جهان زندگی می کنند و 6 تا 7 هزار زبان در دنیا وجود دارد به طوریکه حدود نیمی از زبان های جهان در کشورهای بزرگی همچون برزیل، نیجریه، هند و اندونزی بکار برده می شوند.

وی با بیان اینکه 60 درصد زبان های کنونی جهان در خطر هستند و شمار زیادی از آنها تا پایان سده کنونی میلادی ناپدید خواهند شد افزود: تنها شمار اندکی از زبان های جهان همچون انگلیسی، چینی، اسپانیایی و فرانسوی در حال رشد و شکوفایی شتابان هستند و بیش از سه میلیارد نفر تا سال 2050 به زبان انگلیسی گویش می‌کنند.

او خاطرنشان کرد: یونسکو سطوح در خطر بودن زبان ها را به شش موضوع تقسیم کرده که شامل زبان محفوظ از خطر، زبان آسیب پذیر، زبان آشکارا در خطر، زبان به شدت در خطر، زبان دارای وضعیت وخیم وزبان منقرض شده است.

امینی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: استعمار، مسائل فرهنگی و دینی، اهداف و برنامه ریزی های سیاسی، گسترش ارتباطات و شهر نشینی، ازدواج های بین فرهنگی و فقر و مهاجرت از جمله برخی علت های در خطر قرار گرفتن زبان ها است.

وی در پایان به تفاوت توصیف و مستندسازی زبان اشاره کرد و بیان داشت که توصیف در زبان امری فردی و محدود به داده های زبانی است در حالیکه مستندسازی بطور معمول کار گروهی و چند سویه است و محدود به ثبت و ضبط داده های زبانی نیست.
کد خبر 236350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =