زبیده جهانگیری ؛ نخستین زن بازیگر تلویزیون به خاک سپرده شد | از نزدیکی با قمرالملوک وزیری تا هدایایی که به کاخ سعدآباد داد

چمدان: زبیده (شبنم) جهانگیری نخستین زن بازیگر تلویزیونی در ایران، روزنامه نگار قدیمی و شاعر و ویراستار امروز سه‌شنبه اول مرداد در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. او شنبه شب گذشته در 77 سالگی بر اثر سرطان ریه درگذشت.

زبیده جهانگیری متولد ۱۳۲۰ بود با نام هنری و تخلّص شعری شبنم ... او در جوانی به مجله خواندنی‌ها به صاحب امتیازی و سردبیری علی‌اصغر امیرانی پیوست و در کنار نویسندگانی چون خسرو شاهانی و ذبیح‌الله منصوری، محمدابراهیم باستانی پاریزی، محمود طلوعی کار می‌کرد.

خواندنی‌ها تاریخی پر فراز و نشیب داشت و امیرعباس هویدا از مخالفان سرسختش بود. سرانجام هم موفق شد چند سالی سردبیرش علی اصغر امیرانی را مجبور به کناره گیری از سردبیری و سردبیرانی به این نشریه تحمیل کند.

جهانگیری در جوانی مدتی هم به بازیگری در سینما و تئاتر مشغول بود و به همین سبب پس از آغاز به کار سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران در سال ۱۳۳۷ به عنوان نخستین زن بازیگر تلویزیون به همراه چند هنرمند دیگر به اجرای تئاتر در تلویزیون پرداخت. نخستین نمایشی که او در آن بازی کرد نمایش «هزار و یک شب» بود.

زبیده جهانگیری خردسال بود که مادرش به صورتی اتفاقی با قمرالملوک وزیری آشنا شد و دوستی آن دو چنان گرم شد که قمر برایش حکم مادرخوانده پیدا کرد و او را «مامان قمر» صدا می زد.

چشمگیرترین دستاورد او در جایگاه راوی، حکایت زندگی قمرالملوک وزیری است که در سال‌های پایانی عمرش، کسی نزدیکتر از زبیده جهانگیری نداشت. جهانگیری از کودکی با قمر همراه شد و همین نزدیکی، امکان همنشینی با بزرگان را برای او فراهم آورد.

او در پنج فیلم سینمایی به نامهای مکر ابلیس (به کارگردانی جنتی عطائی) ستاره ای چشمک زد (محسن بدیع) مرد میدان (عزیز رفیعی) گردن کلفت (سعید کامیار) و مرد سرگردان (جوزف واعظیان) بازی کرد. اما بازیگری سینما را هم یکی دو سال پس از قطع همکاری با تلویزیون کنار گذاشت.

زبیده جهانگیری دو بار ازدواج کرد، نخست با اکبر مشکین بازیگر سینما و تئاتر و رادیو و سپس با محمد قاضی اسداللهی نقاش و مجسمه ساز.

او ۲۳ تابلو از آثار همسرش استاد محمد قاضی اسداللهی را به عنوان هدیه به ملت ایران به کاخ‌موزه سعدآباد سپرده شد.
کد خبر 236297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =