گرفتاری کافه‌های ایران ؛ از مشروب‌فروشی تا قلیان‌فروشی‌ | 100 «ون کافه» وارد کاخ سعدآباد می‌شوند | شوی استعدادیابی کافه‌ها در تلویزیون

چمدان: حمید شاهين‌پور در نشست خبرى سومين دوره جشنواره و نمايشگاه ملى «كافه مقصد گردشگرى شهرى» که  ٣تا ٨ شهريور در کاخ سعدآباد برگزار می‌شود، گفت: پس از ٢ دوره برگزاری اين جشنواره مى‌توان از تبدیل ١٢١ ساختمان تاریخی در معرض تخریب به كافه و رستوران به عنوان دستاورد این جشنواره نام برد.

او ادامه داد: در این دوره مسابقات باريستا، لته آرت، عكاسى حرفه‌اى كافه و ... را خواهیم داشت اما تاکید ما بر امر میزداری و میزبانی است که در این صنعت به آن كم توجهى شده‌است و شاهدیم که در برخی موارد با میهمانان در کافه ها و رستوران‌ها، غيرمحترمانه و غيرحرفه‌اى برخورد مى‌شود در حالی که میزداری باید یک اصول و روند استانداردی داشته‌ باشد.

شاهین پور با اشاره به اینکه كافه اولين صنف ثبت شده در تهران بوده است، اظهار کرد:  اکنون کافه‌ها صنف ندارند و زير مجموعه صنف آبميوه و بستنى فروشی هستند که خوب نیست چرا که مسائل کافه‌دارها با بستنی و آبمیوه فروش‌ها متفاوت است.

دبیر جشنواره کافه مقصد گردشگری توضیح داد: در این جشنواره علاوه بر کافه‌ها به صنايع مرتبط با كافه‌ها نیز توجه شده است. علاوه بر اینکه با همکاری صدا و سیما یک شوی استعداديابى در تلويزيون مربوط به كافه‌ها ساخته خواهد شد، به این شکل که كافه‌ها در سایت جشنوراه ثبت نام می‌کنند و یک ویدئو از کافه‌ در سایت بارگذاری می‌کنند، سپس تعدادی از آنها انتخاب می‌شوند و داوران ما به کافه آنها می‌روند و آنها را ارزیابی می‌کنند.

شاهین‌پور ادامه داد: در این جشنواره مسابقه ميزبانى يا ميزدارى، ميكسولوژى يا بار سرد، آشپزى تخصصى در كافه و ... هم برگزار خواهد شد.

او افزود: در دهه 50 اتفاق ناگواری برای کافه‌ها افتاد، در آن زمان مشروب فروشی‌ها نام کافه را برخود گذاشتند و همین باعث شد که بعد از انقلاب کافه‌ها مدتی تعطیل شوند و رونق نداشته‌ باشند، امسال هم بلايي كه سر كافه آمده این است که قليان فروشى‌ها اسمشان را كافه يا كافه عربى گذاشتند. اگر در دهه دهه ٥٠  مقاومتی از سوی کافه‌دارها انجام نشد، اکنون ما در این زمینه مقاومت می‌کنیم و اگر متوجه شویم کافه‌ای قلیان سرو می‌کند از این جشنواره حذف خواهد شد.

شاهین‌پور در پاسخ به خبرنگار چمدان در ارتباط با اینکه آیا «ون-کافه‌‌ها» در این جشنواره حضور دارند و آیا مشکلی برای ورود آنها به کاخ سعدآباد نیست؟ گفت: حدود ١٠٠ خودرو ون كافه در جشنواره حضور دارند و مشکلی برای حضور آنها در سعدآباد وجود ندارد.

[related-post id="204972"]
کد خبر 236185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =