چمدان:  بزرگ آقا در اتاق خود پشت میزش نشسته، نمایی از دیوار دیده‌ می‌شود که گچ بری‌های زیبایی آن را پوشانده‌ است. او در راهروها و سالن‌های خانه زیبایش قدم می‌زند و به خیال خودش سرنوشت آدم‌ها را می‌چیند در حالی که آیینه‌کاری‌های بی‌نظیر سردرها توجه هربیینده‌ای را به خود جلب می‌کند.

شاید این سریال شهرزاد بود که کوشک وثوق‌الدوله فراموش شده را سر زبان‌ها انداخت اگرچه مشخص نیست که گروه فیلمبرداری چقدر ضوابط حفظ میراث فرهنگی را در مورد این عمارت رعایت کردند اما به هر حال این سریال توجه همه را به عمارت صد ساله نخست وزیر قاجار و پهلوی یعنی وثوق الدوله جلب کرد.

باغ سلیمانیه حسن وثوق یا کوشک وثوق‌الدوله در محوطه‌ای به وسعت ۲۵ هکتار حدود ۱۰۰ سال پیش بنا شد. باغ سلیمانیه در طول زمان تکه تکه و هر تکه به سازمان آب، نیروی انتظامی، شهرک مسکونی، چایخانه سنتی و … واگذار شد اما خود عمارت که روزگاری منزل مسکونی وثوق‌الدوله برادر قوام‌السلطنه بود به بنیاد مستضعفان رسید.

باغ سلیمانیه در گذشته ۱۲۲۲ اصله درخت داشت که اکنون تنها ۴۵۳ اصله از آنها باقی مانده‌ است و اخیرا نیز بسیاری نسبت به خشک شدن باغ و متروکه ماندن عمارت آن هشدار دادند تا اینکه بنیاد مستضعفان این باغ را به شهرداری تهران واگذار کرد.

[related-post id="217960"]

خانه وثوق‌الدوله - سریال شهرزاد

پیروز حناچی درباره سرنوشت این خانه تاریخی که حالا به واسطه سریال شهرزاد شناخته‌تر شده است می‌گوید: برای تبدیل باغ‌های عبقری و وثوق الدوله به بوستان عمومی ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است. در مصوبه خانه باغ، راه‌های زیادی برای حفظ باغات از جمله ارائه مجوز رستوران و… دیده و حتی مجوز مسکونی با تراکم کم نیز قبول شده است.

کوشک وثوق‌الدوله در منطقه ۱۴ شهرداری تهران و در خیابان نبرد شمالی کوچه طاهر جنب کلانتری ۱۲۱ سلیمانیه قرار دارد و نباید آن را با عمارت قوام الدوله یا وثوق الدوله که در منطقه ۱۲ در خیابان امیر کبیر قرار دارد اشتباه گرفت.

[related-post id="208500"]

خانه وثوق‌الدوله - سریال شهرزاد
کد خبر 235832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =