بلاتکلیفی یک اصطلاح؛ «واجد ارزش حفاظت» بار حقوقی می‌گیرد؟

چمدان: در ادبیات میراث فرهنگی اصطلاحی با عنوان «واجد ارزش حفاظت» وجود دارد که معمولا به بناها یا آثاری گفته‌می‌شود که ثبت ملی نشده‌اند اما کارشناسان سازمان میراث فرهنگی معتقدند تخریب آنها ، تخریب میراث فرهنگی کشور به حساب می‌آید.

اطلاق این عنوان به برخی آثار سبب می‌شود پیش از طی کردن تشریفات ثبت ملی به سرعت حلقه حفاظتی برای آثار در معرض خطر تخریب ایجاد شود. کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی با این اصطلاح توانسته‌اند گاهی یک اثر تاریخ را از تخریب نجات دهند اما گاهی هم این اصطلاح هیچ تاثیری در حفظ آثار نداشته است.

[related-post id="234583"]

اصطلاح « واجد ارزش حفاظت» به هر حال اصطلاح بلاتکلیفی است که شاید با تبدیل آن به یک قانون یا آئین نامه رسمی بتواند یک اهرم کمکی برای حفاظت از آثار و بافت‌های تاریخی که با توسعه شهرها هر روز بیش از قبل در معرض خطر قرار می‌گیرند، باشد.

مهدی حجت از پایه گذاران سازمان میراث فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در ارتباط با ارزش حقوقی اصطلاح «دارای ارزش حفاظت» در میراث فرهنگی گفت: این اصطلاح بار حقوق برای دستگاه‌ها و افراد ایجاد نمی‌کند و در دعوی حقوقی نمی‌توان از این اصطلاح استفاده کرد.

این استاد دانشگاه افزود: این اصطلاح بیشتر شبیه یک تفاهم قابل احترام میان دستگاه‌هاست، مانند اینکه مثلا می‌گوییم برای نشستن در اتوبوس حق تقدم با افراد مسن است ، اگر شما این مساله را رعایت نکنید کسی نمی‌تواند از شما شکایت کند اما این توقع وجود دارد که این مساله را رعایت کنید.

 
کد خبر 235295

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =