چمدان :  هواپیمای با سرعت مافوق‌صوت (هایپرسونیک) بدین مفهوم است که این هواپیما می‌تواند با سرعت بیش‌از 6هزار کیلومتر بر ساعت یا به‌عبارتی پنج‌برابر سرعت صوت زمین را دور بزند.

در روزهای اخیر، دانشمندان آکادمی علوم چین در پکن از مدل‌های هواپیمای جدیدی از نوع مافوق‌صوت سنگین رونمایی کردند که می‌تواند از گل تا بمب را حمل و پرتاب کند.

دکتر کوی کای، سرپرست گروه پژوهشگران این طرح می‌گوید: «این هواپیما فقط درمدت 2 ساعت از پکن به نیویورک سفر می‌کند و در سفرهای مسافت طولانی آینده می‌تواند انتقال موثر و راحت‌تری نسبت به هواپیماهای فروصوت ارائه دهد.»

درحال حاضر، یک جت مسافری عادی برای پیمودن مسیر میان این دو شهر که حدود 11هزار کیلومتر از هم فاصله دارند دست‌کم به 14 ساعت زمان نیاز دارد. اما این وسیله حمل‌ونقل هوایی جدید با دو مجموعه بال که برای کاهش اصطکاک و جریان‌های گردابی یکی به جای دیگری استفاده شوند سرعتی بین 5 تا 7 ماخ داشته باشد.

به نسبت سرعت شیء در سیال به سرعت صوت در همان سیال عدد ماخ می‌گویند که یک پارامتر بی‌بعد و بدون یکا است و در آیرودینامیک جریان‌های تراکم‌پذیر اهمیت بسیاری دارد. هواپیماهای با ماخ 5 و بالاتر فوق‌صوت (هایپرسونیک) می‌گویند.

ازآنجاکه طرح بال‌های دوگانه به‌شکل حرف I است، دانشمندان به این هواپیما لقب «ترکیب آیرودینامیک آی‌شکل مافوق‌صوت» (HIAC) داده‌اند.

از سال 2013 چین هفت پرواز موفق آزمایشی را با یک فروند گلایدر مافوق‌صوت مدل DF-ZF انجام داد. سرعت این هواپیمای گلایدر می‌تواند بین 5 تا 10 ماخ باشد که بین 5 تا 10 برابر سرعت صوت است. کد خبر 23510

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =