واکنش کمیته امداد به اعتراضات درباره ساخت و ساز در حریم عمارت آمریکایی‌ها ؛ فقط چند روز صبر می‌کنیم | سرنوشت نورمهال به شورای شهر کشیده شد

چمدان: پارک پرواز همدان عمارتی به نام آمریکایی‌ها را در خود جای داده که روزگاری آمریکایی‌ها در آنجا مستقر بودند. خانه آمریکایی‌ها در زمان جنگ جهانی دوم محل استقرار سربازهای آمریکایی بوده و به دست آنها بنا شده است. در واقع در جنگ جهانی دوم وقتی نیروهای متفقین در کشور ساکن شدند، آمریکایی‌ها در خوش آب‌ و هواترین نقطه همدان یعنی تپه نورمهال همدان مستقر شدند. این تپه از لحاظ استراتژیک به تمام شهر مشرف است. پس از نقل مکان آمریکایی‌ها، تعدادی انگلیسی که برای امر تجارت در همدان فعالیت داشتند، عمارت منسوب به آمریکایی‌ها را انتخاب کرده و در آنجا مستقر شدند.

عمارت نورمهال (نورمحال) یا همان خانه آمریکایی‌ها که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است پس از پیروزی انقلاب توسط دولت مصادره و به کمیته امداد واگذار شد تا صرف امور اقتصادی شود.

این بنای تاریخی به دلیل ساخت و سازها در وضعیت بسیار بدی بسر می‌برد تا جایی که رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان با هشدار نسبت به کم توجهی‌ها به این بنای تاریخی گفت: نورمهال در آستانه نابودی است و مسئولان برای جلوگیری از ساخت و ساز در عرصه عمارت نورمهال باید هرچه سریع‌تر چاره اندیشی کنند. اگر اقدامی انجام نشود، ظرف چند روز آینده شاهد از سرگیری ساخت و سازها برای احداث مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) در مجاورت عمارت نورمهال خواهیم بود.

در همین راستا قرار بود امروز جلسه شورای شهر همدان به موضوع این عمارت تاریخی اختصاص پیدا کند. کامران گردان رئیس شورای اسلامی شهر همدان پیش از نشست شورا به خبرنگاران گفت: تعیین تکلیف نورمهال مطالبه شورا از مسئولان است. نورمهال بنای تاریخی است و باید حفظ شود ضمن اینکه شورا مخالف این ساخت و ساز است اما دلیل نمی‌شود قانون نادیده گرفته شود.

رضوان سلماسی رئیس کمیسیون شورای شهر همدان نیز در جدیدترین اظهارنظرش درباره این بنای تاریخی گفت: اقدام کمیته امداد در ساخت و ساز بر اساس قانون است اما نورمهال نباید آسیبی ببیند.  درخواست توقف ساخت و ساز را دادیم که کمیته امداد موافقت کرد اما باید در این باره چاره اندیشی شود.

[caption id="attachment_235136" align="aligncenter" width="800"]عمارت نورمهال - عمارت آمریکایی ها مدیرکل کمیته امداد (ره) همدان : فاصله ساخت و ساز با عمارت نورمهال قانونی بود و اکنون نیز از هرگونه پیشنهاد ظرف همین چند روز استقبال می‌کنیم در غیراینصورت نمی‌توانیم بیشتر انتظار کشیده و ضرر کنیم[/caption]

پیمان ترکمانه مدیرکل کمیته امداد (ره) همدان نیز در صحن علنی شورای اسلامی شهر همدان گفت: عمارت نورمهال و زمین‌های اطراف آن که اکنون به بوستان تبدیل شده متعلق به این نهاد است. این ملک به متراژ ۲۰ هزار متر مربع متعلق به کمیته امداد بوده و در این سال‌ها هزینه بسیاری برای این ملک شده است.

وی اضافه کرد: فارغ از قوانین و ارزش تاریخی این ملک، روال اخذ مجوزها به طور قانونی انجام شده و ۲ طرف موضوع نیز نهادهای حاکمیتی هستند و شخص ثالثی در این خصوص نبوده که شائبه‌ای ایجاد شود.

ترکمانه با بیان اینکه در این سال‌ها برای حفظ عمارت نورمهال زحمات زیادی کشیده شده است و حتی بخش اعظم این زمین را برای ایجاد پارک و رفاه مردم اعطا کردیم گفت: زمین باقی مانده نیز برای جبران بخشی از همکاری با مدیریت شهری و در راستای کمک به قشر محروم برای ساخت و ساز اختصاص یافت.

مدیرکل کمیته امداد (ره) همدان افزود: نقشه اولیه ساخت بنا نیز نزدیک به عمارت نورمهال با مساحت زیربنایی و ارتفاع بیشتر بود که حتی پذیرفتیم کمتر شود.

وی گفت: شکایت از شهرداری حرف درستی نیست بلکه فقط جهت اطلاع و رعایت حقوق مدنی از شهرداری دعوت شده و هیچ حکمی صادر نشده است. بر اساس مقررات موجود در سیستم اجرایی استان هیچ نهادی اجازه شکایت از نهادی ندارد و کمیته امداد نهایت همکاری را دارد.

این مقام مسئول تاکید کرد: فاصله با عمارت قانونی بود و اکنون نیز از هرگونه پیشنهاد ظرف همین چند روز استقبال می‌کنیم در غیراینصورت نمی‌توانیم بیشتر انتظار کشیده و ضرر کنیم.

[related-post id="234792"]

[related-post id="233837"]

[related-post id="230426"]
کد خبر 235090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =