چمدان: حمام بزرگ (حمام گپ) که مربوط به دوره قاجار است و در بندرعباس واقع شده این روزها به بلایی که سر بسیاری از بناهای تاریخی کشورمان می‌آید دچار شده است ؛ ساخت و ساز در حریم یک بنای تاریخی ...

گپ در گویش بندرعباس یعنی بزرگ و این حمام بزرگ‌ترین حمام شهر بوده که آن را در دل زمین احداث کرده بودند تا از انتقال دما به بیرون جلوگیری کنند. این حمام تاریخی دارای ۲ بخش زنانه و مردانه بوده است. این حمام دارای دالان‌ها و راهروهای متعددی بوده که مانع از انتقال حرارت می‌شده و نور با نورگیرهایی به داخل آن می‌تابیده و جنس بدنه و کف‌ها از سنگ ساروج بوده است.

این حمام تاریخی که در ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است با بی‌توجهی مسئولان شهری و میراث فرهنگی مواجه شده است. یک پارکینگ طبقاتی و یک مجتمع تجاری چند طبقه در حریم این حمام تاریخی در حال ساخت است و در حالی که بخش زیادی از این پروژه ساختمانی - تجاری انجام شده هنوز میراث فرهنگی نسبت به آن واکنش نشان نداده است. شهرداری بندرعباس هم که به عنوان متولی و مسئول شهر که انتظار می‌رود مدافع و حافظ آثار و ابنیه تاریخی باشد با تخلف از ضوابط حریم این بنای تاریخی در حال احداث پارکینگ طبقاتی است.

نوروزی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی هرمزگان با تاکید بر ضعف مالی میراث فرهنگی در این زمینه به ایرنا گفت: ساختمانی چند طبقه در زمان یکی از مدیران کل اسبق در حریم حمام گپ بنا شده که قرار بود هتل شود و پس از آن، مجوزی برای ساخت ساختمان با ارتفاع بیش از هفت متر توسط این اداره کل در حریم حمام گپ صادر نشده است.

وی اضافه کرد: شهرداری بندرعباس برای احداث پارکینگ چندطبقه و دادن مجوز احداث ساختمان چند طبقه در محدوده حمام گپ باید از اداره کل میراث فرهنگی هرمزگان استعلام می‌گرفت که این کار را انجام نداده است.

وی نمایشگاه مبل واقع در ضلع جنوبی حمام گپ را نیز غیرقانونی دانست.

عکس‌ها: ایرنا
کد خبر 234775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =