چمدان: مهدی حجت رئیس ایکوموس ایران در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان درباره امکانپذیر نبودن بازدید گردشگران از خانه تاریخی قوام‌الدوله که در اختیار ایکوموس است، گفت: سازمان میراث فرهنگی این ساختمان را با قرار داد حقوقی در اختیار ایکوموس قرار داده‌ است. اینکه سازمان میراث فرهنگی بناهای خود را اجاره بدهد و یا اینکه اجاره کنندگان اجازه اعمال محدودیت داشته باشند یا خیر ،جای تامل و بحث دارد، مثلا اگر یک بنای تاریخی به یک هتل واگذار شده باشد، افراد تنها در صورت پرداخت هزینه و اقامت در آن می‌توانند بازدید داشته باشند.

او در پاسخ به اینکه به عنوان رئیس ایکوموس چه نظری در مورد ورود گردشگران به خانه قوام الدوله دارد؟ اظهار کرد: ایکوموس یک NGO است و بضاعت زیادی ندارد و تنها یک منشی در این ساختمان حضور  دارد، در حالی که حضور گردشگران در این بنا نیازمند وجود راهنما و شخصی برای مراقبت از بنا و ... است چرا که ممکن است با ورود عموم و دست زدن گردشگران به تزئینات، عکسبرداری و... آسیب‌هایی ایجاد شود و ما نمی‌توانیم به راهنما و نگهبان و ... حقوق بدهیم به همین خاطر امکان بازدید توریست‌ها از بنا نیست.

حجت ادامه داد: دانشجویان و محققان می‌توانند با گرفتن مجوز سازمان میراث فرهنگی به عنوان مالک این بنا از خانه قوام‌الدوله بازدید کنند.

به گزارش چمدان، «علی محمد سعادتی» شهردار منطقه ۱۲ به عنوان مدیر بافت‌ها و بناهای تاریخی شهر تهران در تیر ماه سال جاری نامه‌ای به مهدی حجت رئیس ایکوموس ایران برای ورود گردشگران به این بنای تاریخی می‌نویسد و عنوان می‌کند که تامین نیروهای اضافی از طریق نیروهای داوطلب انجام می‌گیرد اما پاسخ نامه همچنان مشخص نیست.

[related-post id="207304"]

[caption id="attachment_234655" align="aligncenter" width="734"] نامه مدیر بافت‌ها و بناهای تاریخی شهر تهران به رئیس ایکوموس ایران برای ورود گردشگران به خانه قوام‌الدوله[/caption]

 

 

 
کد خبر 234654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =