سیده فاطمه ذوالقدر در خصوص اظهار نظر اخیر رئیس پلیس راهور که منع تردد برخی خودروها در جاده‌ها را مطرح کرده‌اند گفت: با توجه به شرایط اقتصادی موجود و توان مالی قاطبه مردم و اینکه حتی همین خودروهای ناایمن و بی‌کیفیت هم با قیمت‌های دور از انتظار و خارج از قد و قواره وضعیت و وسع اقتصادی آحاد جامعه عرضه می‌شود، چگونه می‌توان چنین اظهاراتی را عنوان کرد و مردم را از مسافرت جاده‌ای که جزو تفریحات سالم و حق مسلم ایشان است، منع کرد؟ طبق نظر کارشناسان و اهل فن در امور حمل و نقل، بیشترین مسافرت‌ها در کشور، مسافرت‌های جاده‌ای است، بالاخص هم اکنون که در فصل تابستان بسر می‌بریم و به جهت گرمی هوا و تعطیلات تابستانی مراکز تحصیلی و پشت سر گذاشته شدن غول کنکور، مسافرت‌ها به اوج می‌رسد.

این نماینده مجلس ادامه داد: در این وضعیت اقتصادی و اجتماعی، حداقل مسأله‌ای که باید مراقب آن باشیم، امیدواری و نشاط مردم است. مسافرت و کسب تجربیات آن و با هم بودن اعضای خانواده، علاوه بر ایجاد صمیمیت بیشتر و سلامت خانواده و شادی و انبساط خاطر افراد، موجب رونق گردشگری داخلی نیز می‌شود. مسافرت آنچنان تأثیری بر رشد اجتماعی و سلامت فرد، خانواده و جامعه دارد که دین مبین اسلام نیز همواره تأکید بر آن داشته و علاوه بر احادیث مختلف در این خصوص، آیاتی نیز به کرات در قرآن کریم آمده و به صورت فراگیر بر گردشگری و سیاحت تأکید دارد. حکما و شعرا و بزرگان نیز با توجه به آثار مثبت سفر، به این موضوع توجه ویژه داشته اند.

ذوالقدر به ایسنا گفت: با توجه به اهمیت موضوع و اثرات مثبت سفر، بویژه در فصل تابستان شایسته نیست مردم را از سفر منع کرد و با طرح چنین مواردی، موجبات ناخشنودی و ناامیدی افراد را فراهم کرد بلکه می‌بایست از خودروسازان، ساخت خودروی ایمن با قیمت و شرایط واگذاری مناسب و از وزارت راه، همواری و ایمن سازی جاده‌ها را مطالبه کرد.

وی گفت: وزارت راه، پلیس راهنمایی و رانندگی و خودروسازان و قطعه‌سازان، باید دست در دست یکدیگر با مشارکت و همفکری، هر یک بنا بر وظیفه قانونی خود، شرایط را برای سفری خوش، ایمن، آسان و ارزان و خاطره انگیز برای همه آحاد جامعه اعم از پراید سوار، آردی سوار و قس علی هذا فراهم کنند.
کد خبر 234606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =