سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن شد

چمدان: جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران  گفت: این آثار شامل ۱۴ قلم ظروف سلادون از مجموعه ای مربوط به دوره صفوی است که در زمان  شاه عباس وقف بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شده بود. این آثار در سال 1314 به موزه ملی ایران رسیده است. در مجموع ده موزه از کشورهای ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا، و امارات متحده عربی ،  و همچنین بیش از سی موزه از کشور چین آثار خود را در این نمایشگاه شرکت داده اند.

وی در مورد تاریخچه ظروفی به این نام گفت : سلادون نام خانواده ای از سفال است که دارای لعاب ویژه ای است. نام سلادون برای اولین بار توسط فرانسوی ها برای این نوع ظروف بکار برده شد. از ویژگیهای این سفال بدنه سخت، به رنگ سبز تیره و روشن است که دارای انواع گوناگون تزیین چون نقش قالب زده و برجسته است. کرمان و اصفهان از مراکز مهم تولید این نوع سفال در ایران بوده اند.

نمایشگاه "سلادن های لونگ چوآن و جهانی شدن ” در روز دوشنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸، در کاخ موزه  پکن گشایش خواهد یافت  و تا ۱۲ مهرماه در این موزه ادامه خواهد یافت.

لازم به ذکر است که کاخ موزه پکن یا همان شهر ممنوعه باستانی با نزدیک به دو میلیون شی  از دوره های سلسله مینگ و چینگ در سال 1925 تبدیل به موزه شد و شامل 980 ساختمان و 72 هکتار مساحت است. این کاخ در سال 1987 به عنوان میراث جهانی ثبت شد و توسط یونسکو، به عنوان بزرگترین مجموعه ی ساختارهای چوبی باستانی حفظ شده در جهان، نامگذاری شد. کاخ موزه پکن سالانه بیش از 16 میلیون بازدیدکننده دارد.

 

 

 

 
کد خبر 234557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =