احداث مجتمع اقتصادی کمیته امداد در حریم عمارت آمریکایی‌ها | عمارت تاریخی نورمهال در آستانه نابودی قرار گرفت

چمدان: پارک پرواز همدان عمارتی به نام آمریکایی‌ها را در خود جای داده که روزگاری آمریکایی‌ها در آنجا مستقر بودند. خانه آمریکایی‌ها در زمان جنگ جهانی دوم محل استقرار سربازهای آمریکایی بوده و به دست آنها بنا شده است. در واقع در جنگ جهانی دوم وقتی نیروهای متفقین در کشور ساکن شدند، آمریکایی‌ها در خوش آب‌ و هواترین نقطه همدان یعنی تپه نورمهال همدان مستقر شدند. این تپه از لحاظ استراتژیک به تمام شهر مشرف است. پس از نقل مکان آمریکایی‌ها، تعدادی انگلیسی که برای امر تجارت در همدان فعالیت داشتند، عمارت منسوب به آمریکایی‌ها را انتخاب کرده و در آنجا مستقر شدند.

عمارت آمریکایی‌ها بعد از مهاجرت آنها به بخش خصوصی واگذار شد و پس از پیروزی انقلاب توسط دولت مصادره شده و به کمیته امداد واگذار شد تا صرف امور اقتصادی شود.

عمارت نورمهال (نورمحال) یا همان خانه آمریکایی‌ها ۲۷ آبان ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. این بنا که در اوایل دوره پهلوی ساخته شده در ۲ طبقه و با سقفی شیروانی و دارای ستون‌هایی در چهار طرف است و یکی از خانه باغ‌های زیبای همدان محسوب می‌شود.

این بنا که در سال ۱۳۸۰ مورد بررسی و مستندسازی قرار گرفت به دلیل ساخت و سازها در وضعیت بسیار بدی بسر می‌برد تا جایی که رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان از نابودی آن خبر داده است.

رضوان سلماسی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان در نطق پیش از دستور جلسه شورای شهر همدان با هشدار نسبت به کم توجهی‌ها به این بنای تاریخی گفت: نورمهال در آستانه نابودی است و مسئولان برای جلوگیری از ساخت و ساز در عرصه عمارت نورمهال باید هرچه سریع‌تر چاره اندیشی کنند.

وی با اشاره به ساخت و ساز در جوار عمارت نورمهال گفت: این عمارت یکی از بناهای واجد ارزش و معرف هویت و تاریخ شهر همدان است و مدیران شهری و مسئولان استانی باید توجه بیشتری به این بنا و حاشیه‌های ایجاد شده در اطراف آن کنند.

این عضو شورای شهر همدان اظهار داشت: مخالف ساخت و ساز در این عرصه با ارزش هستیم و سال گذشته نیز در صحن شورا جلسه‌ای در این زمینه برگزار و با توجه به اهمیت تاریخی بودن عمارت نورمهال (نورمحال)، از برج سازی و ساخت و ساز در این عرصه تا تعیین تکلیف نهایی جلوگیری شد و کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز از پیشنهادات ارایه شده استقبال کرد.

سلماسی اضافه کرد: هم اکنون نیز با وجود اعلام آمادگی کمیته امداد مبنی بر استقبال از پیشنهادهای شورا برای حل مشکل این عمارت، از طرف مدیران شهری و استانی اراده‌ای برای حل آن دیده نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در کوتاه‌ترین زمان ممکن نشستی با رویکرد چاره اندیشی برای به دست آوردن راهکار مناسب برای حفظ بنا برگزار شود، گفت: اگر اقدامی انجام نشود، ظرف چند روز آینده شاهد از سرگیری ساخت و سازها برای احداث مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) در مجاورت عمارت نورمهال خواهیم بود.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر با اشاره به ارزش بنای نورمهال یادآور شد: حریم ساخت و ساز ساختمان مجتمع کمیته امداد در جوار نورمهال بسیار کم است در صورتی است که یک بنا وقتی واجد ارزش باشد حریم مشخصی برای آن تعریف می‌شود و این در حالی است که برای ساختمان نورمهال (نورمحال) حریم مناسبی تعریف نشده است.

وی با بیان اینکه ساخت و ساز در زمین مجاور بنای نورمهال منجر به آسیب رساندن به این عمارت می‌شود، گفت: هر چند از نظر قانونی ساخت بنا در جوار عمارت نورمهال حق قانونی کمیته امداد است و ما نیز تابع قانون هستیم اما انتظار می‌رود با همت و همکاری، راهکار مناسب برای جلوگیری از ساخت و ساز در این محوطه اتخاد شود.

[related-post id="73025"]

[caption id="attachment_233850" align="aligncenter" width="800"]عمارت نورمهال - عمارت نورمحال رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان: اگر اقدامی انجام نشود، ظرف چند روز آینده شاهد از سرگیری ساخت و سازها برای احداث مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) در مجاورت عمارت نورمهال خواهیم بود[/caption]

[related-post id="188721"]

[related-post id="180754"]
کد خبر 233837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =