چمدان: منوچهر منطقی در رابطه با تاکسی های هوایی در ایران گفت: جابجایی مسافر در دنیا دارای یک بخش کوچک و یک بخش بزرگ است. بخش کوچک آن جابجایی هواپیمای مسافربری توسط خطوط هوایی است اما بخش عمده آن توسط خطوط هوایی با ظرفیت پایین‌تر و غیربرنامه‌ای است.

منطقی ادامه داد: به عنوان مثال اگر تعداد هواپیماهای تجاری در کشورهای مختلف یک واحد باشد تعداد هواپیماهای تاکسی و هلی‌کوپترها حداقل 10 برابر و حداکثر 100 برابر است.

دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه تاکسی‌های هواپیمایی صرفاً برای افراد مرفه و ثروتمند نیست گفت: این هواپیماها خدمات عمومی بسیار زیادی از جمله جابجایی سریع محصولات حیاتی ارائه می‌دهند. علاوه بر این، افرادی را که اهدای عضو می‌کنند نیز جابجا می‌کنند. علاوه بر این، تاکسی‌های هوایی یک کسب و کار نیز محسوب شده و مهارت‌های عمومی ایران را در حوزه صنعت و خدمات هوانوردی به شدت ارتقاء می‌دهد.

[related-post id="205112"]

منطقی افزود: با وجود اینکه تاکسی‌های هوایی منافع فوق العاده‌ای داشته و مورد توجه ویژه کشورهای مختلف دنیا قرار گرفته اما ما کمتر به آن توجه کرده‌ایم.

وی یادآور شد: به منظور توسعه این موضوع، کمیته‌ای متشکل از سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه‌ها، ناوبری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحت نظر معاونت وزارت راه تشکیل شد و در همین مدت کوتاه، انجام کارهای اداری سرعت پیدا کرد. این کمیته راهکارهایی را برای تأمین هواپیما، آموزش و ایجاد ساختار نیز پیشنهاد کرده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به محدوده فعالیت این هواپیماها گفت: کلیه استان‌ها و شهرستان‌هایی که فرودگاه‌ها غیرفعال یا کم فعال دارند می‌توانند در این حوزه درخواست دهند.

وی همچنین عنوان کرد: اگر این صنعت را ارتقاء دهیم تولید هواپیما در ایران تقویت خواهد شد. به عنوان مثال بالگرد هشت نفره در کشور رونمایی شده اما بازار جدی ندارد و اگر این تاکسی‌های هوایی راه بیفتد بازار جدی پیدا خواهد کرد.

منطقی افزود: تاکسی‌های هوایی معمولاً برای بین شهرها کاربرد دارند و استفاده از آن برای مسافتی در حدود 200 کیلومتر مقرون به صرفه خواهد بود.

[related-post id="232260"]
کد خبر 233698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =