آغاز کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حرایم تپه برج نیشابور

چمدان: عمران گاراژیان سرپرست هیأت باستان شناسی و عضو هیئت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه نیشابور با اعلام این خبر و با بیان اینکه وسعت آثار باستانی در این محوطه بیش از 13 هکتار  است افزود: این محوطه پیش تر در زمستان 1383 و بهار 1384 مورد کاوش با هدف لایه نگاری قرارگرفت که آن پژوهش نشان داد محوطه یاد شده دارای آثار گسترده  دوران های پیش از تاریخی، از اواخر نوسنگی تا دوره آهن است.

وی خاطرنشان کرد :سال گذشته نیز نمونه برداری فراگیر همین محوطه بوسیله دانشگاه نیشابور و دانشگاه علم و فنآوری چین (USTC) که در شهر خفیی واقع است، انجام شد.

سرپرست هیأت باستان شناسی گفت : مطالعات بر روی آثار گردآوری شده از نمونه برداری فصل گذشته، نتایج بررسی و کاوشی که بیش از یک دهه پیش انجام شده بود را تایید می‌کند.

این باستان شناس با بیان اینکه کاوش در تپه برج با هدف بازشناسی و معرفی توالی فرهنگ های پیش از تاریخی در شرق دشت نیشابور با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می شود افزود: همچنین گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حرایم و با هدف حفاظت بلندمدت از این اثر کلیدی در شمال شرق ایران، در حال انجام است.

گاراژیان با بیان اینکه سطح بالائی تپه برج معرف یکی از گسترده ترین آثار دوره آهن در دشت نیشابور است افزود: آثار عصر مفرغ و خصوصا مس – سنگی در وسعتی گسترده وبرج استقراری شاخص دارای آثار فرهنگی دوره روستانشینی در شمال شرق ایران در این محوطه شناسایی شده است .

وی در ادامه ابراز  امید واری کرد: پژوهش های باستان-شناختی در  این محوطه که بصورت همکاری مشترک بین دانشگاه نیشابور و دانشگاه علم و فنآوری چین با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و نظارت میراث فرهنگی خراسان رضوی انجام می شود، به منظور دست یافتن به نتایج مطلوب، تداوم و استمرار یابد.

سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان اینکه کاوش این محوطه در فصل جاری تا نیمه تابستان ادامه خواهد داشت افزود: کاوش های تپه برج از این نظر اهمیت دارد که پیش در آن آثار فنآوری تراش فیروزه با سابقه بیش از شش هزار ساله در آن شناسایی و معرفی شده و طی کاوش های جدید نیز آثار از فلزکاری در دوره های پیش از تاریخی در آن بدست آمده است.

او گفت : همچنین چنانچه تداوم کاوش های این محوطه، زمینه پیشنهاد جدول گاهنگاری فرهنگ های پیش از تاریخ در منطقه را فراهم کند، یکی از مهمترین کاستی های مطالعات باستان-شناسی در شرق و شمال شرق ایران را بر طرف نموده است.

وی در پایان اظهارکرد :  در ارتباط با مسئله  برهم کنش های فرهنگی بین دو حوزه   شرق و غرب از طریق شمال شرق ایران، کاوش های تپه برج در دشت پر آوازۀ نیشابور و در بخش های داخلی فلات ایران دارای اهمیت کم نظیری است.
کد خبر 233594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =