چمدان: سازمان  آتشنشانی تهران 5 تیر ماه اعلام کرد که به دلیل گودبرداری غیراصولی در نبش کوچه تکیه دولت در حوالی میدان 15 خرداد، پیاده‌رو و ساختمان‌های مجاور دچار ترک خوردگی و شکاف شدند و یکی از این بناهای آسیب دیده مدرسه تاریخی حکیم هاشمی است. آتش نشانی ارتفاع این گودبرداری را 13 متر اعلام کرد.

محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در مورد این اتفاق گفت: صاحب پروژه گودبرداری گفته است تمام خسارات مالی را جبران می‌کند و هزینه مرمت را می‌پردازد اما به نظر من این همه ماجرا نیست و ما روند حقوقی پیگیری این پرونده را دنبال می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این پروژه مجوزی از ما نگرفته‌ است گفت: این پروژه در مرحله دستور نقشه بود و فقط یکبار نقشه‌ای ارائه دادند که ما آن را برگرداندیم و اعلام کردیم مورد تایید ما نیست. نقشه مجدد و اصلاح شده‌ای به ما ارائه نکردند در واقع این پروژه پروانه ندارد اما کار را شروع کرده‌اند.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه از شهرداری هم مجوزهای لازم گرفته نشده است گفت: بر اساس آخرین مکاتباتی که ما با شهرداری داشتیم اعلام کردیم که نقشه‌ها با ضوابط ما مغایرت دارد و نقشه اصلاحی بدهید اما در این فاصله پروژه را شروع کردند و کار ادامه دارد.

مدرسه حکیم‌هاشمی بنایی متعلق به دوره صفوی است و اولین مدرسه علمیه تهران به حساب می‌آید. این مدرسه در سال 1678 به شماره 1441 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدرسه حکیم هاشمی - مساجد تاریخی ایران

مدرسه حکیم هاشمی - مساجد تاریخی ایران
کد خبر 233423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =