چمدان: غلامرضا عبده سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهاباد گفت: در جریان بازدید و سرکشی نیروهای یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی مهاباد از محوطه تاریخی روستای کوسه کهریز، در حیاط منزل یکی از اهالی روستا یک پایه ستون سنگی تاریخی شناسایی شد که تاکنون مشابه آن در سنت معماری ایران بدست نیامده است.

وی افزود: پایه این ستون از دو قسمت شامل یک پایه مکعب شکل به عرض ۵۱ سانتیمتر و  ستون استوانه‌ای به عرض ۲۳ سانتیمتر به صورت یکپارچه ساخته شده و با توجه به سطح ایستایی کم، به احتمال زیاد این اثر، پایه ساقه ستون چوبی بوده است.

عبده با بیان اینکه کارشناسان درحال بررسی قدمت و تاریخچه این ستون سنگی هستند، گفت: این پایه ستون مربوط به مسجد قدیمی روستای کوسه کهریز مهاباد بوده که مدت زمان زیادی است مسجد تخریب شده و این ستون بدون اطلاع از قدمت تاریخی آن درحیاط منزل یکی از روستائیان نگهداری می‌شد.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهاباد اضافه کرد: این پایه ستون پس از انجام هماهنگی‌های لازم با همراهی و اسکورت پاسگاه انتظامی مکریان غربی و یگان حفاظت میراث فرهنگی مهاباد، جهت نگهداری و نمایش به موزه مردم شناسی مهاباد انتقال یافت.

[caption id="attachment_233166" align="aligncenter" width="800"]پایه‌ ستون سنگی تاریخی - مهاباد یک پایه ستون سنگی تاریخی در روستای کوسه کهریز شهرستان مهاباد کشف شد[/caption]
کد خبر 233164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =