چمدان: مهدی حیدری فعال حوزه میراث فرهنگی شهر شوش در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در مورد سالروز ثبت جهانی شوش گفت: امروز چهارمین سالگرد ثبت جهانی شوش است و از همان ابتدا مسولان مختلف وعده برگزاری جشن ثبت جهانی در سطح ملی و ... را به مناسبت ثبت این اثر ارزشمند باستانی مطرح کردند اما هیچ خبری از چنین جشنی نشد. در حالی که تاکید بر ارزش‌های این محوطه باستانی مهم می‌توانست تاثیر زیادی بر افکار عمومی و مسولان دیگر نهادها داشته باشد.

او ادامه داد: در اتفاقات مربوط به احداث زیرگذر در شوش و دیگر پروژه‌های عمرانی که نگرانی‌هایی را برای آسیب به این محوطه باستانی ایجاد کرد، جای خالی درک اهمیت این میراث باستانی در مسولان مختلف و برخی شهروندان به شدت دیده‌ می‌شد بنابراین برگزاری جشن و آئین‌های مرتبط با شوش می‌تواند یک اقدام در راستای فرهنگ سازی در جهت جلب مشارکت عموم برای حفاظت از این اثر جهانی محسوب شود.

[related-post id="202755"]

حیدری افزود: متاسفانه سالروز ثبت جهانی شوش هیچ تفاوتی با روزهای دیگر ندارد در حالی که انتظار می‌رفت حداقل به این مناسبت بازدید از موزه شوش رایگان شود تا شهروندان و دیگر افراد بازدید بیشتری از آثار موزه‌ای شوش داشته باشند و شناخت بهتری از این محوطه پیدا کنند.

این فعال میراث فرهنگی شوش گفت: اداره میراث فرهنگی شوش حتی از نصب یک بنر 50 هزارتومانی برای تبریک این روز و یادآوری آن به شهروندان ناتوان است. وقتی متولی اثر به آن اهمیت لازم را ندهد دیگر نهادها هم متوجه اهمیت محوطه باستانی شوش نمی‌شوند.

محوطه باستانی شوش شامل چندین سایت باستان‌شناسی و آثار تاریخی و باقی مانده کاخ‌های باستانی است، بخش‌های زیادی از این محوطه در زیر شهر امروزی شوش قرار دارد که هنوز کاوش‌های باستان‌شناسی در بسیاری بخش‌های آن در آن‌ها انجام نشده‌است.
کد خبر 233150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =