ساخت رحل قرآن برگرفته از طرح های دوران قاجار

چمدان: سید عبدالمجید شریف زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: این اثر ارزشمند توسط حمیدرضا صیفوری در ابعاد 22.5 در 68در 3 سانتیمتر ساخته شده است.

او با بیان اینکه رحل ابزاری معمولاً به شکل X است که به منظور احترام و سهولت در مطالعه کتاب های مقدس بکار برده می شود افزود: عموماً مسلمانان ها از رحل استفاده می کنند .

شریف زاداظهار کرد: طرح استفاده شده برای اجرای معرق بر روی این رحل برگرفته از طرح اسلیمی ختایی دوران قاجار بوده و به منظور قابل اجرا شدن بخشی از طرح اصلی تغییر یافته است .

وی خاطر نشان ساخت که به منظور احیاء معرق به شکل سنتی در این طرح از صدف طبیعی استفاده شده که سالهای زیادی است به دلیل رفتن اساتید و پیشکسوتان این رشته از مجموعه مورد استفاده قرار نمی‌گرفت .

او افزود: امروزه به دلیل سخت بودن کار با صدف طبیعی این شیوه در حال فراموشی است و متأسفانه هنرمندان از صدف مصنوعی که از نوعی پلی استر ساخته می شود استفاده می‌کنند.

شریف زاده با بیان اینکه حدود 240 قطعه صدف در این رحل به کار رفته است گفت : زمینه کار بوسیله چوب جوش سنجد پوشانده شده و در معرق قسمت های اسلیمی چوب شمشاد بکار رفته است .

او گفت : برای معرق قسمت ختایی طرح از چوب های اقاقیا ،عناب و کرات استفاده شده است.
کد خبر 233081

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =