چمدان: ساینس الرت نوشت: ردپای مخرب انسان بر طبیعت و اکوسیستم‌های جهان روزبه روز گسترده‌تر می‌شود. در این میان برخی موجودات از سایرین آسیب پذیرترند. به عنوان جدیدترین نماد از این معضل می‌توان به تصاویری که به تازگی از پرنده‌ای منتشر شده که به عنوان غذا به جوجه خود ته سیگار می‌دهد اشاره کرد.

کارن میسون عکاسی که این تصاویر را در حساب کاربری خود در فیسبوک منتشر کرده است، در این باره می‌نویسد: «این نوع پرندگان غذای مورد نیاز خود را از طریق باز نگه‌داشتن نوکشان به هنگام شکافت آب دریا تأمین می‌کنند. وقتی نوک پایینی به چیزی می‌خورد، نوک بالایی بسته می‌شود و بدین ترتیب نمی‌بینند که چه چیزی به منقار گرفته‌اند.»

نتایج پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که این روزها ته سیگار از نی و بطری‌های پلاستیکی پیشی گرفته و بیشترین بخش از زباله‌های موجود در سواحل را به خود اختصاص می‌دهد.

دیگر مسئله نگران کننده‌ای که وجود دارد، این است که برخی پرندگان از ته سیگارهای رهاشده در سواحل برای ساخت لانه استفاده می‌کنند که می‌تواند به بروز سطوح بالا از آسیب‌های کروموزومی در آنها بیانجامد.

[caption id="attachment_232944" align="aligncenter" width="960"]محیط زیست - آلودگی گردشگران - سیگار - تغذیه پرندگان دریایی از ته سیگار - آلودگی محیط زیست تصاویری به تازگی از پرنده‌ای که به عنوان غذا به جوجه خود ته سیگار می‌دهد منتشر شده است | این جدیدترین نماد معضل آلودگی‌های زیست محیطی توسط گردشگران است ...[/caption]

[caption id="attachment_232945" align="aligncenter" width="960"]محیط زیست - آلودگی گردشگران - سیگار - تغذیه پرندگان دریایی از ته سیگار - آلودگی محیط زیست برخی پرندگان از ته سیگارهای رهاشده در سواحل برای ساخت لانه استفاده می‌کنند که می‌تواند به بروز سطوح بالا از آسیب‌های کروموزومی در آنها بیانجامد[/caption]

[related-post id="213443"]

بر ساس گزارش ایرنا، از آن جایی که ته سیگارها مواد شیمیایی چون نیکوتین، آرسنیک و سرب آزاد می‌کنند، یکی از بدترین انواع زباله‌ها هستند. نحوه پردازش سلولز گیاهی به کار رفته در فیلتر سیگارها فرآیند تجزیه آنها را تا حد زیادی چون پلاستیک کُند می‌کند.
کد خبر 232909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =