پرونده هیرکانی تنها از سوی ایران برای ثبت جهانی نامزد شد | جزئیات اختلاف ایران و آذربایجان در ارائه مشترک پرونده

چمدان: اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو در جریان است، قرار بود در این  اجلاس ایران و آذربایجان به صورت مشترک پرونده ثبت جنگل‌های هیرکانی را ارائه کنند اما اکنون اخبار این اجلاس نشان می‌دهد که این پرونده تنها با نام ایران کاندیدای ثبت جهانی شده‌ است. محمدحسن طالبیان در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان با تایید این موضوع گفت: ما پرونده چنگل‌های هیرکانی را به صورت مستقل برای یونسکو ارسال کردیم.

وی ادامه داد: در 3 مورد اختلاف با آذربایجان وجود داشت، ابتدا اینکه آذربایجان درخواست داشت نام این کشور در پرونده اول باشد که نپذیرفتیم چرا که بیشتر مساحت این جنگل‌ها در خاک ایران است، مساله دوم نام پرونده بود که ما اصرار به ثبت با نام باستانی این جنگل‌ها با املای حرف (Y) در این پرونده داشتیم اما آذربایجان عنوان می‌کرد این اسم باید با املای حرف (I) ثبت شود که نام محلی منطقه‌ای در آذربایجان است و اختلاف سوم بر سر مدیریت پرونده بود که با چه کشوری باشد.

معاون میراث فرهنگی کشور اظهار کرد: از زمان مذاکرات ما بر روی این موارد مدت زیادی می‌گذرد بنابراین ما به صورت مستقل به نام ایران این پرونده را ارسال کردیم.

او در پاسخ به اینکه آیا ممکن است با توجه به میزبانی جمهوری آذربایجان در این اجلاس، مشکلی برای ثبت پرونده ایجاد شود؟ به چمدان گفت: آذربایجان پیش از این یک بار به صورت مستقل پرونده جنگل‌های هیرکانی را به یونسکو فرستاد که پرونده «دیفر» شد. در این پرونده هم اگر آذربایجان در آینده درخواست کند می‌تواند به پرونده اضافه شود و ما امیدواریم که این پرونده ثبت شود.

[related-post id="193269"]

[related-post id="232285"]
کد خبر 232453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =