چمدان : اگر دوست دارید در ایران به روستایی سفر کنید که خانه‌هایش شبیه کشورهای اروپایی باشد و از تمیزی برق بزند انتخابتان کاملاً درست بوده به روستای «گره‌بان» خوش آمدید.

برای رفتن به روستا، بعد از ورود به کرمانشاه و رد کردن اولین پلیس راه، تابلوی هرسین را خواهید دید. این راه که به گره‌بان می‌رسد. مسیر خاکی و خالی از هرگونه آبادانی است تا آنجا که مطمئناً چندین بار در راه پشیمان می‌شوید که احتملاً روستای گره‌بان ارزش طی کردن چنین راهی را ندارد اما اشتباه می‌کنید پس از طی کردن ۲۰ کیلومتر به منطقه‌ای سرسبز و زیبا، با معماری اروپايي و مردمی مهربان و خونگرم خواهید رسید که خستگی راه را از تنتان به در می‌کند.

ابتدا وارد بلوار بزرگ و بسیار شیکی می‌شوید. مسافتی در این بلوار زیبا که اطراف آن را گل‌های رنگارنگی کاشته‌اند، باید بپیمایید. در انتهای سربالایی به محلی می رسید که راه توسط نگهبان و موانعی مسدود شده و روزهای جمعه و برخی ماه‌ها اجازه ورود به گردشگران داده نمي‌شود.

به گفته برخی گردشگران در ماه‌های اردیبهشت، مرداد، آبان و اسفند، زمان انجام تعمیر ساختمان‌ها، رسیدگی به امور داخلی، کاشت و برداشت مزارع و باغ‌ها و استراحت کارکنان و … است.

اهالی این روستا بیشتر به کشت و کشاورزی، باغ و باغداری، دام و دامداری، پرورش و تولید نهال، گل و گلاب محمدی و گیاهان دارویی مشغولند. در این روستا مکان مقدسی به نام «اجاق حضرت آقا بخش» وجود دارد که به دلیل حضور این مکان هر روز سال به غیر از روزهای جمعه در روستا نذری پخش می‌شود. براي گردشگران امكان اقامت رايگان در حد يك يا دو روز در اين روستا فراهم است.

جالب است بدانید امروزه گلاب و عرقیات گیاهی مخصوصاً عرق نعنای این روستا با نام «شریف گره بان» به سراسر کشور و حتی خارج از کشور بویژه فرانسه صادر می‌شود. در هنگام بازدید از روستا می‌توانید از گلاب سازی‌های آن هم دیدن کنید.

این روستای به پیروان اهل حق تعلق دارد. مریدان این مسلک جهت زیارت اجاق و تربت بزرگان خود همه ساله به این روستا سفر می‌کنند.

قبل از برنامه ریزی برای سفر از باز بودن روستا برای بازدید مطمئن شوید.

تصاویر این روستای بی‌نظیر را از دریچه دوربین بابک رستمی ببینید.  
کد خبر 2322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =