چمدان: بر اساس این گزارش شمار گردشگران خارجی که طی ماه‌های ژانویه، فوریه، مارس، آوریل و مه ترکیه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اند نسبت به دوره مشابه در سال گذشته بیش از ۱۱ درصد افزایش یافته است.

در گزارش وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه تصریح شده است که میزان سفرهای گردشگری خارجی به این کشور طی ماه گذشته میلادی نزدیک به ۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین شمار گردشگر خارجی را اتباع روسیه تشکیل می‌دادند و پس از آنها گردشگران آلمانی و انگلیسی در رده‌های دوم و سوم جای می‌گیرند.

[related-post id="219300"]

بر ساس گزارش یورونیوز، این آمار با توجه به همجواری ایران و امکان سفر بدون ویزا از سوی شهروندان ایرانی به ترکیه جای کمی تامل دارد. برخی کارشناسان معتقدند علاوه بر ناآرامی‌های سال‌های گذشته در ترکیه، بحران اقتصادی ایران ناشی از تحریم‌های آمریکا که بالا رفتن نجومی قیمت‌ها، افزایش غیرقابل کنترل نرخ ارز و پایین آمدن قدرت خرید را رقم زده در تشدید این وضعیت نقش مهمی داشته است.

این درحالیست که خبرگزاری آناتولی در گزارشی به روند به رو افزایش تقاضا در میان گردشگران ایرانی برای سفر به ترکیه خبر داده و به نقل از رئیس اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه آورده است: میزان سفر گردشگران ایرانی به ترکیه در سال‌های اخیر رو به افزایش است. سال گذشته حدود یک میلیون و ۶۷۰ هزار گردشگر ایرانی از کشورمان دیدار کرده بودند. امسال نیز هدفمندیم این شمار را به بیش از ۲.۵ میلیون نفر برسانیم.

حسن اردم معاون رئیس اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه از شهرهای ساحلی آلانیا، آنتالیا و مارماریس به عنوان مقصد بیشترین تورهای مسافرتی ایران نام برده و تاکید کرده است که پروازهای چارتر از ایران به دلیل برخی موانع قانونی امکان ورود مستقیم به فرودگاه‌های شهرهای یاد شده را ندارند و ناچارند پس از فرود در دیگر فرودگاه‌ها از جمله دنیزلی، عافیون کارا حصار و آدانا مسافران را با پروازهای ثانویه راهی شهرهای ساحلی کنند.

در گزارش خبرگزاری آناتولی ضمن تاکید بر «پیشرفت‌های چشمگیر» صنعت گردشگری در ترکیه به «طرح جامع و صندوق توسعه گردشگری» اشاره شده که قرار است بر اساس آن، این کشور در سال جاری میزبان ۵۰ میلیون توریست خارجی باشد.

در این گزارش همچنین افزایش سطح درآمد ناشی از صنعت گردشگری تا مرز ۳۵ میلیارد دلار در سال جاری از جمله چشم اندازهای طرح یاد شده عنوان شده است.

[related-post id="231462"]

[related-post id="229015"]
کد خبر 232198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =