چمدان: محمود احمدی نژاد از زمانی که وارد نهاد ریاست جمهوری شد تلاش می‌کرد با موج سواری بر کوروش کبیر، احساسات مردم و تاریخ دوستان را همراه با خود کند. اظهاراتی که همواره از سوی برخی اصولگرایان با واکنش‌های تندی همراه می‌شد. ضمن اینکه با توجه به عملکرد او در میراث فرهنگی، تاریخ دوستان، علاقه مندان به فرهنگ و میراث تاریخی کشورمان نیز حرف‌های او را عوام فریبانه می‌دانستند.

[related-post id="198183"]

یکی از جنجالی‌ترین اظهارات احمدی نژاد درباره کوروش به یک گفتگوی تلویزیونی او برمی‌گردد. او در شهریور سال 1389 در این گفتگو به منشور کوروش اشاره کرد و گفت: احترام به ملت‌ها، تحمیل نکردن سلطنت بر دیگر ملت‌ها از طریق جنگ، جلوگیری از ظلم، مجازات ظالم، منع بیگاری، آزاد بودن همه ابناء بشر، حق انتخاب محل سکونت برای مردم، حق انتخاب در اشتغال و منع برده‌داری از ویژگی‌های منشور کوروش است. تخصصی در این باره ندارم که بگویم کورش ذوالقرنین یا پیامبر بوده، اما مشخص است که او آدم خوبی بود.

احمدی نژاد با بیان اینکه تجلیل از کورش ملی‌گرایی نیست. او یک شخصیت برجسته است که البته افتخار می‌کنیم او هم ایرانی بود ادامه داد: این اظهارات تایید نظام شاهنشاهی هم نیست، قاجار و پهلوی آبروی همه ایران را بردند؛ معنایش این هم نیست که در حکومت کورش خلاف و جرم نبوده است. مثل جمهوری اسلامی که حکومتی عادل است و می‌خواهد معنویت را پیاده کند، ولی غفلت هم گاهی دیده می‌شود.

رییس جمهور سابق با مقایسه‌ای میان عصر حاضر و دوران کورش در این گفتگوی تلویزیونی گفت: امروز در دنیا تقریبا همه عقلا و سیاستمداران به این نتیجه رسیده‌اند که دو قدرت و مدیریت در جهان است که یکی آمریکا و دیگری ایران است. مدیریت آمریکایی تجربه شد. سوال دارند که مدیریت ایرانی چگونه است و اگر بخواهد در دنیا مناسبات را تنظیم کند، چگونه تنظیم خواهد کرد؟

احمدی‌نژاد نوع حکمرانی کورش را نمونه‌ای از مدیریت ایرانی بر جهان خواند و گفت: این نوع حکومت متعلق به 2000 سال پیش و قبل از اسلام است. پس از اسلام و آشنایی ملت ایران با قرآن، پیامبر (ص)، امیرالمومنین (ع) و اهل بیت (ع) این نوع مدیریت بسیار بهتر شده است.

[caption id="attachment_231516" align="aligncenter" width="750"]محمود احمدی نژاد - تخت جمشید - کوروش - کورش احمدی نژاد در سال‌های بعد از این گفتگویش نیز بر موج کوروش سوار بود و پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در سال 1395 به شیراز رفت و از تخت جمشید و مقبره کوروش بازدید کرد[/caption]

حسین شریعتمداری مدیر مسؤول کیهان پس از این اظهارات به احمدی نژاد حمله کرد و گفت: چرا با منشور کوروش عرق شرم بر پیشانی ملت می‌نشانید؟! شریعتمداری نوشت: شايد گفته شود آقاي احمدي نژاد معتقدند كوروش همان ذوالقرنين است و از آنجا كه در كلام خدا، از ذوالقرنين به نيكي ياد شده است، ايشان نيز منشور كوروش را به عنوان يك سند الهي و پيام يكي از پيامبران! مطرح كرده‌اند! كه بايد گفت؛ جناب احمدي نژاد در همان مصاحبه تاكيد مي‌كند كه نمي‌داند كوروش همان ذوالقرنين است يا نه؟ و اساساً به اين مسئله كاري ندارد. ضمن آن كه برپايه اعتقادات به اثبات رسيده اسلامي، تنها آن بخش از كلام پيامبران الهي قابل استناد است كه در قرآن - يعني تنها كتاب آسماني تحريف نشده - آمده است، بنابراين احتمال مورد اشاره نيز بي اساس است و جايي براي طرح ندارد.

احمدی نژاد در سال‌های بعد از این گفتگویش نیز بر موج کوروش سوار بود و پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در سال 1395 به شیراز رفت و از تخت جمشید و مقبره کوروش بازدید کرد. او در سال 1397 نیز عکس خود در تخت جمشید را همزمان با گرامیداشت روز کوروش منتشر کرد.

احمدی نژاد امروز و پس از امضای تحریم‌های جدید علیه ایران توسط ترامپ باز هم با یادآوری کورورش نامه‌ای به ترامپ نوشت. احمدی نژاد در این نامه خطاب به رییس جمهور آمریکا نوشته است: به خود آیید و بیندیشید که شما در مقایسه با حاکمیت جهانی ایرانیان و مدیریت مقتدرانه و در عین حال انسانی، عادلانه و بشردوستانه‌ کورش کبیر، علی رغم برخورداری از جنگ افزارها و قوای نظامی هزاران بار قوی‌تر و مخرب‌تر، منطقاً و عملاً از چه جایگاهی برخوردارید و آگاه باشید که ملت فهیم و شریف ایران و نیز افکار عمومی جهان درباره منطق فکری و منش عملی شما چگونه قضاوت خواهند کرد.

[related-post id="198407"]

[related-post id="28838"]

[related-post id="28874"]
کد خبر 231490

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =