گمانه‌زنی محوطه باستانی کهنه‌گوراب برای ایجاد سایت‌موزه
چمدان: شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان با اعلام این مطلب افزود: این محوطه در بین روستای کهنه گوراب، شکرپس و لگموج از توابع دهستان املش شمالی و بخش مرکزی شهرستان املش قرار دارد. امروز این محوطه در مالکیت اهالی روستای کهنه گوراب است. بخشی از محوطه کاربری کشاورزی (کشت برنج و باغ چای) و مسکونی دارد و قسمت‌های زیادی از محوطه فوق بر اثر کاوش غیرمجاز و احداث جاده تخریب شده است.

مدیر ل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: بر اساس مطالعات اولیه و پراکنش قطعات سفال و کاشی به نظر می‌رسد محوطه همزمان با قرن 8 تا 11 هجری تقریبا معاصر با فرمانروایی حاکمان آل کیا در منطقه و قابل تطبیق با متون تاریخی باشد. پراکنش فراوان سفال سقف، کاشی، سفال منقوش، پی سنگی و آجری بناهای تخریب‌شده، گذر شاهراه عباسی از کنار این محوطه همگی حاکی از وجود سایتی با ارزشِ فراوان، مربوط به دوران اسلامی در منطقه شرق گیلان (بیه پیش) است.

او افزود: به نظر می‌رسد کهنه گوراب به عنوان یکی از روستاهای اقماری شهر تمیجان مطرح بوده است زیرا فاصله محوطه از شهر تمیجان و پل تاریخی آن تقریبا 3 کیلومتر است. با سقوط سلسله سلاطین کیایی در سال 1000 هجری قمری، شهر تمیجان و روستاهای اطراف آن رو به خرابی رفت.

امیر انتخابی در پایان گفت: امید است در فصول آینده با همکاری سازمان‌های مربوطه در انجام کاوش‌های دقیق باستان‌شناسی، زوایای تاریک این محوطه غنی اسلامی بر ما آشکار شود.

کد خبر 231458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =