آغاز برنامه‌ریزی برای اکسپو 2020 دبی

چمدان: ولی تیموری در نخستین جلسه برنامه‌ریزی و هماهنگی رویداد جهانی اکسپو 2020 که روز گذشته در محل معاونت گردشگری تشکیل شد؛  گفت: با توجه به اهمیت برگزاری رویداد بین‌المللی اکسپو در سال 2020 در کشور امارات و شهر دوبی و با توجه به مصوبه هیات محترم دولت در مورد مشارکت با‌شکوه جمهوری اسلامی ایران در این رویداد  و همچنین عضویت سازمان متبوع در کمیته فرهنگی و هنری ستاد ملی این رویداد جهانی، بنا به دستور ریاست محترم سازمان، بسیج کلیه ظرفیت‌های موجود جهت مشارکت حداکثری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به عهده معاونت گردشگری و به تبع آن دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سپرده شده است.

وی افزود: پیرو وظیفه مذکور، برنامه‌ریزی جهت تشکیل «ستاد داخلی اکسپو 2020 سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری» در محل معاونت گردشگری انجام گرفته است تا  پیرو آن با حضور نمایندگان دائمی معاونت‌های تخصصی سازمان، شامل حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی، گردشگری و سرمایه‌گذاری، بخش خصوصی هر سه حوزه، سمن‌ها، ذینفعان و نیز ادارات کل استان‌ها در تقویم جلسات منظم و دائمی، مشارکت حداکثری سازمان در این رویداد مهم رقم زده شود.

تیموری با اشاره به اینکه اکسپو، به عنوان یک رویداد مهم اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، محلی برای معرفی ظرفیت‌ها و دستاوردهای هر سه حوزه تخصصی سازمان به شمار می‌آید؛ ادامه داد: تخمین بازدید 25 میلیون نفر از اکسپو 2020 و نیز قرار گرفتن محل برگزاری این رویداد در کشوری اسلامی با فاصله مسافتی کوتاه از ایران؛ جملگی فرصتی ممتاز و ویژه برای حضور و بهره‌برداری حداکثری از این مهم، پیش‌روی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گشوده است.

معاون گردشگری همچنین در تشریح اهمیت اکسپو و تلاش برای بهره‌مندی از این امکان ادامه داد: این رویداد مهم بین‌المللی پس از مسابقات جام جهانی فوتبال و المپیک سومین رویداد مهم جهان است؛ به گونه‌ای که اکسپوها را المپیک فرهنگ ملل نامیده‌اند. همچنین تاکنون 60 اکسپو در 24 شهر برگزار شده است که آخرین آن در سال 2015 در میلان ایتالیا بوده است.

تیموری افزود: علیرغم اینکه تاریخ برگزاری اکسپو 29 مهرماه 1399 لغایت 21 فرودین ماه 1400 است و به ظاهر زمان زیادی باقیست اما نیاز است با طراحی تقویم جلسات ستاد داخلی اکسپو سازمان، حضور فعال و دائمی نمایندگان آن، برنامه‌ریزی دقیق، ارائه طرح و برنامه و تامین اعتبارات مورد نیاز در این فاصله زمانی، فرصت موجود غنیمت شمرده شود.

معاون گردشگری با اشاره به اینکه بی‌شک فرصتی طلایی پیش روی بخش خصوصی و ذینفعان هر سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای فروش محصولات، عرضه توانمندی‌ها و نیز ارتباط با مخاطبین و بازارهای هدف ایجاد می‌شود، گفت: از کل فضای 438 هکتاری اکسپو، فضای تخصیص یافته به کشور ایران، 2014 مترمربع است که محل استقرار آن نیز مطلوب و در میان کشورهای فرانسه و مکزیک قرار دارد. همچنین مقرر است 400 متر فضای تجاری ایجاد و در این بخش امکان فروش محصولات بخش خصوصی فراهم شود.

تیموری در ادامه با تاکید بر الزام هماهنگی تم برنامه‌های قابل ارائه از سوی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با شعار اکسپو 2020، اظهار کرد: شعار اصلی اکسپو در این دوره «پیوند ذهن‌ها و خلق آینده» است و شعار فرعی آن «فرصت‌ها، تحرک و پایداری» به شمار می‌آید که نیاز است مفهوم این عبارات، پیوست تمامی برنامه‌ریزی‌های پیش‌روی ستاد داخلی سازمان قرار گیرد.

معاون گردشگری همچنین با اشاره به اهمیت امر بازاریابی و تبلیغات گردشگری در این رویداد مهم، گفت: بالغ بر 190 کشور و سازمان بین‌المللی اعلام آمادگی نموده‌اند که در اکسپو 2020 دوبی که یکی از سه رویداد بزرگ جهان است،  حضور داشته باشند که این امر فرصت مغتنمی را برای معرفی ظرفیت‌ها و بازاریابی حوزه گردشگری فراهم خواهد آورد.

تیموری در پایان حضور نمایندگان دائمی در جلسات هفتگی ستاد داخلی اکسپو 2020 سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را طبق تقویم هفتگی جلسات، الزامی اعلام کرد و ارائه طرح و برنامه‌ریزی هر سه حوزه تخصصی سازمان برای حضور در این رویداد مهم بین‌المللی را در دستور کار قرار داد.
کد خبر 231442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =