چمدان: «ارس درست در پشت پاسگاه جریان داشت. در میان خنده و شوخی، لخت شدند و به آب زدند. [...] پنجاه متری شنا نکرده بود که صدای فریاد صمد را شنید: "دکتر! دکتر!" بلافاصله برگشت و دید که صمد تا بالای شانه‌هایش توی آب است و هراسان دست و پا می‌زند. بلافاصله چرخ زد و در خلاف جهت جریان آب، رو به سمتی که صمد بود، با تمام قوا دست‌ و پا زد. تقریبا نصف فاصله را طی کرده بود که صمد برای سومین بار صدایش کرد. [...] دید که جریان تند صمد را در خود بلعید. دید که صمد ناپدید شد. دید که جهان خاموش شد.» این روایتی از مرگ خالق ماهی سیاه کوچولوست.صمد بهرنگی دوم تیر 1318 در تبریز به دنیا آمد. در مهر ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به دوره شبانه دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم‌زمان با آموزگاری، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی‌نامه پایان تحصیلات ادامه داد.

بهرنگی در 19 سالگی اولین داستانش با نام عادت را نوشت. یک سال بعد داستان تلخون را که برگرفته از داستان‌های آذربایجان بود با نام مستعار «ص. قارانقوش» در کتاب هفته منتشر کرد و این روند با بی‌نام در ۱۳۴۲، و داستان‌های دیگر ادامه یافت.

بعدها از بهرنگی مقالاتی در روزنامه «مهد آزادی»، «توفیق» و ... به چاپ رسید البته با امضاهای متعدد و اسامی مستعار فراوان از جمله داریوش نواب مرغی، چنگیز مرآتی، بابک، افشین پرویزی و باتمیش و ...

کتاب ماهی سیاه کوچولو حدود یک ماه قبل از مرگ صمد بهرنگی چاپ شد و مورد اقبال مردم ایران و جهان قرار گرفت. این داستان همچنان علاقه‌مندان زیادی در ایران و کشورهای ترک زبان دارد و ماهی سیاه کوچولو نیز تبدیل به نمادی صمد بهرنگی شده است.

بهرنگی 9 شهریور 1347 در رود ارس غرق شد. رودی که سالیان سال است جنبه‌ای تاریخی در تعیین مرز ایران داشته و در طول تاریخ آبستن حوادث بسیاری شده است.

در ادامه ویدئویی کوتاه از حال و هوای این روزهای رود ارس را تماشا کنید؛ قطاری که در این ویدئو دیده می‌شود مربوط به نخجوان است.

[video width="650" height="380" mp4="https://www.chamedanmag.com/oldwp/2019/06/video_2019-06-23_20-40-17.mp4"][/video]
کد خبر 231220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =