چمدان: بی بی سی نوشت: دفتر رسانه‌ای والی غزنی در جنوب افغانستان اعلام کرد که مخالفان مسلح دولت می‌خواستند آرامگاه سلطان محمود غزنوی را مین‌گذاری کنند ولی قبل از رسیدن به این آرامگاه، مین همراه آنان منفجر شد که در نتیجه یک نفر و یک نفر دیگر از این افراد زخمی شد.

گروه طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده است.

شهر تاریخی غزنی (غزنه / غزنین) افغانستان از شهرهای اصلی خراسان قدیم است که پایتخت سلسله غزنویان (۹۷۵-۱۱۸۷ میلادی) بود.

در زمان سلطنت سلطان محمود و پسرش سلطان مسعود، غزنی به اوج آرامی و آبادانی رسید و از شهرهای عمده آن زمان محسوب می‌شد.

آرامگاه سلطان محمود غزنوی که از ساختمان‌های دوره غزنوی است در 6 کیلومتری شمال شرقی شهر غزنی افغانستان قرار دارد.

این ساختمان در زمان خود سلطان محمود غزنوی به نام عمارت فروزی شهرت داشت و پس از مرگ و به خاکسپاری سلطان محمود در آن به روضه مشهور شد.

[caption id="attachment_231216" align="aligncenter" width="624"]آرامگاه سلطان محمود غزنوى آرامگاه سلطان محمود غزنوی که از ساختمان‌های دوره غزنوی است در زمان خود سلطان محمود غزنوی به نام عمارت فروزی شهرت داشت و پس از مرگ و به خاکسپاری سلطان محمود در آن به روضه مشهور شد[/caption]

بزرگترین برج قلعه (ارگ) تاریخی شهر غزنی که زمانی مرکز فرمانرویان سلسله غزنویان بود نیز چندی پیش فرو ریخت. این برج تاریخی که روز سه‌شنبه ۲۱ جوزا / خرداد فرو ریخت از برج‌های سی و ششگانه قلعه قدیمی شهر غزنی (غزنه، غزنین) بود.

بشیر محمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ غزنی به بی‌بی‌سی گفته بود: این اداره برای مراقبت از این برج تاریخی اقدام کرده بود ولی به گفته او برخی عوامل باعث فروریختن آن شد.

[related-post id="226106"]

[related-post id="229093"]

[caption id="attachment_231217" align="aligncenter" width="624"]آرامگاه سلطان محمود غزنوى آرامگاه سلطان محمود غزنوی در 6 کیلومتری شمال شرقی شهر غزنی افغانستان قرار دارد[/caption]
کد خبر 231215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =