جزئیات کشف 2 شی تاریخی در عملیات گازکشی در دزفول

چمدان: حجت‎الله آریایی‎نیا  گفت: شرکت گاز شهرستان دزفول به منظور  لوله‎گذاری گاز برای منازل روستای گوروی بخش سردشت، به حفر کانال در منطقه اقدام کرد که در اثر این حفاری دو عدد خمره سفالی تاریخی از دل زمین کشف شد.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به تاریخی بودن منطقه، شرکت گاز پیش از عملیات حفاری نباید از اداره میراث فرهنگی کسب مجوز می‎کرد؟ گفت: شرکت گاز فقط برای لوله‎کشی سراسری موظف به کسب مجوز از میراث‌فرهنگی است و باتوجه به این‎که عملیات گفته‎شده سراسری نبود و مربوط به لوله‎کشی گاز برای منازل بود، این استعلام را انجام نداد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول در ادامه عنوان کرد: پس از کشف این دو خمره، عملیات انتقال گاز را توسط پایگاه حفاظت میراث فرهنگی دزفول و پاسگاه انتظامی سردشت چند روزی متوقف کردیم که پس از صحبت‌های انجام‎شده با سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان و واحد حقوقی این اداره‎کل قرار بر این شد تا مجوز ادامه فعالیت شرکت گاز در این منطقه را تحت نظارت کارشناس میراث فرهنگی صادر کنیم.

وی افزود: بر همین اساس، کارشناس ما روزانه به عنوان ناظر در کنار کارگران شرکت گاز در محل عملیات حاضر است و با تهیه عکس و گزارش اداره میراث فرهنگی شهرستان را در جریان جزئیات عملیات قرار خواهد داد و بنا است چنانچه حین فعالیت اثری کشف شد، بلافاصله عملیات متوقف و مسئولان میراث فرهنگی به همراه هیئت همراه برای ثبت و ضبط اشیای اعزام شوند.

آریایی‎نیا با بیان این‎‎که براساس نظریه کارشناس اداره میراث فرهنگی دزفول قدمت دو خمره کشف‎شده مربوط به دوره اشکانی است اضافه کرد: اشیای مکشوفه طی صورتجلسه‎ای از پاسگاه سردشت به منظور بررسی تحویل گرفته و به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان منتقل شد تا گزارش کامل، جامع، مستند و مصور در خصوص آن آماده و ارائه شود.
کد خبر 231093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =