تب رویدادهای گردشگری در ایران | اصفهان 2020 از کجا آمد؟

چمدان: برگزاری دو رویداد تبریز 2018 و همدان 2018 فارغ از کیفیت‌ها و محقق شدن اهداف تبی از برگزاری رویدادها و برنامه‌های اینچنین در فضای گردشگری کشور ایجاد کرده است. اتفاقاتی که باید منجر به پیشبرد زیرساخت های و امکانات گردشگری شود در دو تجربه قبل که زمینه ای بین المللی نیز داشت تنها به برگزاری چند جشن و برنامه دولتی پسند محدود شد و بسیاری معتقدند که حداقل در حوزه تبریز 2018 فرصت خوبی برای معرفی این شهر از دست رفته است. با این وجود حالا شهری مانند اصفهان خود آستین بالا زده تا با ایجاد رویدادی داخلی، گردشگری 2020 این شهر را هدف گذاری کند.براساس اطلاعات منتشر شده از این طرح، این طرح در سه محور گردشگری، هنر و میراث فرهنگی هدف گذاری شده و بر توسعه پایدار شهری و توسعه فراصنعتی اصفهان تأکید دارد. بهره‌برداری از پروژه‌های شاخص شهری در حوزه فرهنگی، اجتماعی و گردشگری و همچنین اجرای رویدادهای مختلف ملی و بین‌المللی در محورهای گردشگری از جمله پیش بینی های این طرح برای اجرای بهتر و درست تر است. طی چند روز اخیر، اجلاس روسای کمیسیون‌های گردشگری شوراهای اسلامی کلانشهرها و شهرهای مراکز استان‌های کشور در اصفهان برگزار شد تا کلان شهرهای کشور در حوزه گردشگری، کمیته مشورتی تشکیل دهند و به یکدیگر در پیشبرد اهداف این حوزه کمک کنند. همزمان، دبیرخانه اجرایی رویداد اصفهان 2020 هم رسما آغاز به کار کرد و کلیات طرح اصفهان 2020 هم در نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان که با حضور 60 مهمان خارجی از شهرهای خواهرخوانده اصفهان برگزار شده بود، رونمایی شد.

نوروزی شهردار اصفهان، در این خصوص گفت: مدیریت شهری اصفهان در این دوره، از شروع کار خود هفت محور فعالیت را اعلام کرد که گردشگری اولین محور بود.

وی افزود: 2020 ظرفیتی است که ما می توانیم با آن شهر را با گام های محکم به سویی ببریم تا محور فعالیت های اقتصادی، رونق تولید، رونق کسب و کار و ارتباط با دنیا با توسعه گردشگری میسر باشد.

شهردار اصفهان تصریح کرد: 2020 دریچه ای است به سوی دنیا که می خواهیم با آن همه دنیا را ببینیم و همه دنیا از این دریچه اصفهان را ببیند. بنابراین باید تلاش کنیم تا این دریچه بتواند ظرفیت ها و استعدادهای شهر را شکوفا کند و شاهد پویایی، تحرک و رشد و توسعه متوازن در شهر باشیم.

وی ادامه داد: شهرداری اصفهان برنامه توسعه گردشگری را در برنامه های خود دارد و برای اجرای این برنامه ها ستاد گردشگری شهر اصفهان تشکیل شده که یکی از مهمترین پروژه های برنامه های ارائه شده طرح «اصفهان 2020» است. این پروژه اکنون آغاز شده و اوج تحقق آن برای ارتباط با دنیا در پایان سال 2020 میلادی است.

شهردار اصفهان امیدوار است در اجرای این طرح تنها نماند. او می گوید: شهرداری نباید تنها نهاد برای اجرای این طرح باشد و باید از توان و مشارکت بخش خصوصی برای به ثمر رسیدن این طرح استفاده کنیم.

نوروزی تأکید کرد: نگاه ما باید به گونه ای باشد که گردشگری را محور همه برنامه ها قرار دهیم. مدیران شهری به سهم خود در حال تثبیت نگرش به گردشگری و ایجاد زیرساخت های آن هستند. توسعه ترمینال ها، خطوط مترو، بهبود حمل و نقل، پروژه های در حال ساخت شهر اصفهان گواه باور شهرداری به توسعه گردشگری است. اما نمی توانیم فقط با تکیه به داشته های یک استان به توسعه گردشگری امید داشته باشیم؛ توسعه گردشگری فراتر از توانایی یک استان است و همه شهرها می بایست تلاش کنند تا میزان ماندگاری شهروندان در شهرها به عنوان توریست افزایش پیدا کند.

شهردار اصفهان گفت: اصفهان نباید تک ستاره در گردشگری باشد. ما باید کهکشانی از ستاره های گردشگری در ایران داشته باشیم. به همین دلیل به همدلی و هم افزایی همه نیاز داریم.
نوروزی همچنین اعلام کرد: در اجرای طرح اصفهان 2020 هم اصل را بر مشارکت شهروندان گذاشته ایم. ایده ها و طرح های آنان را دریافت کرده و حتی طراحی لگو و هویت بصری طرح را به فراخوان گذاشته ایم.

نصیر ملت، رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای شهر اصفهان نیز اظهار کرد: تلاش چند ماهه مجموعه شورای شهر و مدیریت شهری در راستای طرح «اصفهان 2020 شهر گرشگری، هنر و میراث فرهنگی» برای تعریف سال 2020 میلادی به عنوان سال طلایی برای ورود اصفهان به مسیر توسعه مبتنی بر ظرفیت های واقعی که همان ظرفیت های گردشگری و هنری است، به ثمر نشست و این طرح به تایید معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور رسید.

وی افزود: قرار شد این طرح به عنوان یک رویداد ملی ثبت شود و بعد به عنوان یک رویداد جهانی در چرخه پیگیری قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز در نشست تخصصی "اصفهان ۲۰۲۰ شهر هنر، گردشگری و صنایع دستی" اصفهان 2020 را مصداق گردشگری خلاق دانست و گفت: ما فاصله زیادی با شاخص‌های گردشگری در دنیا داریم و باید این فاصله را جبران کنیم.

فریدون اللهیاری اظهار کرد: اهداف و چشم‌اندازهای گردشگری باید با داشته‌های کشور مطابقت داشته باشد؛ در اصفهان ۲۰۲۰ بهتر است که تفکر را معطوف به گردشگری خلاق کنیم. در گردشگری خلاق لازم است با یک برنامه‌ریزی خلاق زیربنایی، بستر را برای توسعه فراهم کرد. برای توسعه گردشگری باید زمینه فکری و خلاقیت را ایجاد کنیم، با دستور و پروتکل، اتفاقی در گردشگری نمی افتد و تحولی رخ نمی دهد. باید گام‌ها را واقع‌بینانه برداشت.
کد خبر 230583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =