چمدان: سه سال پیش شهرداری آران و بیدگل به طور ناگهانی با لودر به جان بافت تاریخی این شهر افتاد تا خیابانی به اسم افتخار الاسلام را از میانه بافت تاریخی این شهر رد کند. اقدامی که موجب تخریب بافت تاریخی و بناهای ثبت ملی این شهر شد. این خیابان که مجوز میراث فرهنگی را نداشت دو خیابان  ۱۷ شهریور و مفتح را به هم متصل تا به ادعای شهرداری آران و بیدگل مشکل ترافیکی این شهر را حل کند.

طرح‌ریزی این خیابان برای مدت‌ها پیش است اما عبور آن از روی بافت تاریخی و زمینه سازی برای تخریب بناهای تاریخی آن را از طرح‌ها تفصیلی شهر آران و بیدگل حذف کرده بود تا اینکه شهرداری در سال 95 تصمیم گرفت دوباره بدون هرگونه مجوزی اقدام به تخریب بافت تاریخی و احداث این خیابان کند. بخشی از خانه حاج آقا یا خانه صفایی است که در فهرست میراث ملی ثبت بود در جریان زمینه سازی این خیابان تخریب و خانه اسفندیار رئوفی نیز به طور کامل تخریب شد. خانه تاریخی شیخ الاسلام نیز یکی از خانه‌های ثبتی این محله تاریخی بوده که تخریب شد.

[caption id="attachment_230109" align="aligncenter" width="600"] تخریب‌های سال 95[/caption]

[caption id="attachment_230108" align="aligncenter" width="600"] تخریب‌های سال 95[/caption]

همان زمان میراث فرهنگی پیگیر شکایت از شهرداری آران و بیدگل شد، پرونده‌ای که نتیجه‌ آن مشخص نیست اما تفاهم‌نامه‌ای بین میراث فرهنگی و شهرداری منعقد شد تا بقایای خانه‌های باقی مانده، مرمت و خیابان جداره سازی شود. همچنین شهرداری نسبت به سنگفرش و رعایت وضعیت بافت تاریخی این شهر اقدام کند.

[caption id="attachment_230114" align="aligncenter" width="600"] مسیر احداث خیابان[/caption]

تلاش برای تخریب بیشتر 

از ابتدای سال 98 مسئولان شهرداری و شورای شهر آران و بیدگل در حالی که هنوز تفاهم‌نامه قبلی خود را اجرا نکرده‌اند به دنبال افزایش عرض این خیابان هستند. عرض این خیابان در حال حاضر 16 متر و در برخی نقاط کمتر از 16 متر است. اما مسئولان شهری آران و بیدگل در نظر دارند عرض این خیابان به 24 افزایش دهند و زمینه ساز تخریب بیشتر بافت تاریخی شهر شوند. در سه سال گذشته نیز اقداماتی در جهت ساماندهی این خیابان و احداث آن رخ نداده و به نظر می‌رسد رها کردن این خیابان به وضعیت فعلی برای ایجاد فشار در جهت افزایش عرض این خیابان باشد.

[caption id="attachment_230122" align="aligncenter" width="1280"]آران و بیدگل وضعیت فعلی خیابان[/caption]

فعالان میراث فرهنگی آران و بیدگل در روزهای اخیر با انتشار عکس‌های جدید از وضعیت این خیابان به چمدان از تصمیمات جدید مدیریت شهری این شهر ابراز نگرانی کرده‌اند و معتقدند که شهرداری با وجود عمل نکردن به تعهدات قبلی برای مرمت و رسیدگی به بناهای تخریب شده، به دنبال تخریب بیشتر این بافت تاریخی هستند.

[caption id="attachment_230121" align="aligncenter" width="1280"]آران و بیدگل وضعیت فعلی خیابان[/caption]

میراث فرهنگی: کار متوقف است ؛ شهرداری به تعهداتش عمل نکرده است

مجید نوری مدیر میراث فرهنگی شهر آران و بیدگل درباره وضعیت احداث این خیابان به چمدان می‌گوید: در حال حاضر افزایش عرض این خیابان در حد حرف بوده و اقدام عملی‌ انجام نشده است. فعالیت در خیابان افتخار الاسلام متوقف است و هرگونه اقدامی نیازمند مجوز میراث فرهنگی خواهد بود.

او با اشاره به مخالفت میراث فرهنگی می‌گوید: به دستگاه قضا و شهرداری نامه زدیم که هرگونه اقدامی منجر به شکایت و پیگیری میراث فرهنگی خواهد بود و پیگیری حقوقی خواهیم کرد.

مدیر میراث فرهنگی آران و بیدگل به اشاره به عمل نکردن شهرداری به تعهداتش می‌گوید: قرار بود دو خانه تاریخی که قبلا در جریان این خیابان تخریب شده بودند براساس پلان موجود مرمت و تثبیت شوند. همچنین خیابان منطبق بر بافت تاریخی جداره سازی و سنگفرش شود و بعد مسیر عبور ایجاد شود که اجرایی نشده است. شهرداری بعد از عمل به تعهداتش می‌تواند برای ادامه کار درخواست مجوز کند.

به گزارش چمدان، شهر تاریخی آران و بیدگل در نزدیکی کاشان یکی از مقاصد گردشگری و دروازه ورود گردشگران به کویر است. با این وجود نهادهای شهری به جای تمرکز بر بافت و داشته‌های تاریخی این شهر برای توسعه آران و بیدگل، توسعه فیزیکی شهر را در دستور قرار داده‌اند.
کد خبر 230096

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =