چمدان: سوسن چلچراغ (Lilium ledebourii) تنها گونه ایرانی جنس سوسن است که از لحاظ زیبایی همردیف اکثر گونه‌های شناخته شده و پرورش یافته این جنس است. سوسن چلچراغ، نخستین گل ثبت شده در فهرست میراث طبیعی است. این گل که یکی از نادرترین گونه‌های گیاهی جهان است فقط در دو نقطه دنیا، داماش عمارلوی رودبار گیلان و لنکران جمهوری آذربایجان می‌روید.

این گونه زیبای گیاهی در رودسر، نور، تالش و نمین نیز گزارش شده است. همچنین در روستای شمام رستم آباد گیلان چندین مورد مشاهده شده است.

سوسن چلچراغ برای مدت کوتاهی در حدود دو ماه (خرداد و تیر) گل دارد. این گیاه از میانه‌های خرداد گل می‌دهد و گل‌های آن تا نیمه تیرماه پایدار می‌ماند.

سوسن چلچراغ نخستین بار در سال ۱۳۵۴ در کتاب فلور شرق معرفی و به افتخار گیاه‌شناس آلمانی کارل فردریش فون لدبور به نام «لیلیوم لدربوری» نام‌گذاری شد و پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط‌ زیست در گروه آثار زیست‌محیطی ملی کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در این زمینه می‌گوید: پدیدار شدن گل سوسن چلچراغ در محدوده منظر فرهنگی ماسوله نقطه قوتی در ثبت جهانی این شهرک تاریخی است.

گل ملی سوسن چلچراغ تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است.

اگر محیط زیست و میراث فرهنگی با مشارکت یکدیگر بر جذب گردشگر برای تماشای این گیاه کمیاب برنامه‌ریزی کنند می‌توان در فصل رویش گل‌های سوسن چلچراغ گردشگر داخلی و خارجی جذب کرد.

کد خبر 230068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =