چمدان: خَرْوْ شهری در استان خراسان رضوی در شرق ایران است. این شهر در بخش زبرخان شهرستان نیشابور قرار دارد و پس از نیشابور، پرجمعیت‌ترین شهر منطقه به‌شمار می‌رود.

شهر خرو با داشتن جاذبه‌های گردشگری سالانه پذیرای مسافرانی از سراسر کشور است. برج‌ها و غارهای قدیمی در اطراف شهر، رباط شاه عباسی، آتشگاه، تیغ سفید و تیغ سیاه (از قلعه‌های قدیمی خرو)، بقعه چشمه علی، پارک کوهستانی حاج قره، کلاته عزیز، آبشارهای رود میان و شش آب و کوچه باغ‌های افسانه‌ای از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی این شهر است. از قنات‌های شهر خرو می‌توان به رویتخت، بالاده، بازه چغندر و کاریز زلفی اشاره کرد.

بام‌های طلایی، پایتخت آلوی ایران، نگین ییلاقات کشور و ماسوله خراسان از القابی است که به این شهر خراسان رضوی داده‌اند. اما فلسفه این القاب چیست؟

بیش از ۶۰۰ هکتار باغ آلو در خرو وجود دارد و به همین دلیل لقب پایتخت آلوی ایران به این شهر داده شده است. ضمن اینکه لقب بام‌های طلایی نیز با آلو مرتبط است. مردم این شهر آلو‌ها را در سینی گذاشته و در پشت بام‌ها خشک می‌کنند و نمای دیدنی حاصل از این اقدام سبب شده است به این شهر بام‌های طلایی نیز گفته شود.

خانه‌های شهر خرو با گِل و چوب و به صورت پلکانی ساخته شده‌اند و همین امر باعث شده است به این شهر ماسوله خراسان نیز بگویند. این ویژگی معماری خرو سبب شده به عنوان جاذبه‌ گردشگری شناخته شود.

قالیبافی، گلیم و سله بافی، آهنگری و چاقوسازی از صنایع دستی مردمان این شهر است.

خَرْوْ بر اساس آنچه در کتب تاریخی و تذکره‌ها به‌دست آمده است قدمتی چند صد ساله دارد. در کتب معروف تاریخ بیهقی، تاریخ نیشابور، منتخب السیاق، معجم‌البلدان، اسرارالتوحید، جغرافیای سرزمین‌های شرقی خلافت اسلامی و… به مناسبت‌های گوناگون نام خرو ذکر شده‌ است. از جمله در تاریخ نیشابور در مورد نخستین کاریزها در نیشابور و از خرو به عنوان تأمین‌کننده آب شهر نیشابور نام برده شده است.

تصاویری ببینید از نمای این شهر دیدنی و پرده‌های سنتی خانه‌هایش:

[caption id="attachment_230012" align="aligncenter" width="1023"]شهر خرو - خراسان رضوی - ماسوله خراسان - بام های طلایی - شهر آلو خانه‌های شهر خرو با گِل و چوب و به صورت پلکانی ساخته شده‌اند و همین امر باعث شده است به این شهر ماسوله خراسان نیز بگویند[/caption]

[caption id="attachment_230017" align="aligncenter" width="1080"]شهر خرو - خراسان رضوی مردم خرو، آلو‌های باغ‌هایشان را در سینی گذاشته و در پشت بام‌ها خشک می‌کنند | نمای دیدنی حاصل از این اقدام سبب شده به این شهر بام‌های طلایی لقب بدهند[/caption]

[caption id="attachment_230019" align="aligncenter" width="800"]شهر خرو - خراسان رضوی مردم خرو، آلو‌های باغ‌هایشان را در سینی گذاشته و در پشت بام‌ها خشک می‌کنند | نمای دیدنی حاصل از این اقدام سبب شده به این شهر بام‌های طلایی لقب بدهند[/caption]

هنر گلدوزی یکی از شاخه‌های هنرهای نساجی است. این هنر علاوه بر جنبه تزیینی حاوی اطلاعاتی است که در برگیرنده عقاید، اقلیم و جامعه پدیدآورنده‌اش است. تصاویر بانوان شهر خرو در شهرستان نیشابور را در کنار پرده‌های سنتی و گلدوزی شده خانه‌هایشان ببینید. این هنر به دلیل بی‌توجهی رو به فراموشی است.

عکس‌ها: مرتضی امین الرعایایی - ایرنا
کد خبر 229899

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =