چمدان: مهران سرمدیان در این زمینه گفت: این خانه با کمک حسین فرمانی هنرمند ایرانی فعال در حوزه عکاسی و از دوستان نزدیک استیو مک‌کوری مالک چندین گالری عکاسی و بنیانگذار جوایز مطرح بین‌المللی با کمک برادران روشنبخت در ۹ ماه بازسازی شد.

وی هدف این هنرمند را کمک به جامعه عکاسی ایران و به ویژه عکاسان کاشان عنوان کرد و افزود: در این مجموعه ۲۴۰ قطعه عکس از عکاس مطرح بین‌المللی استیو مک کوری در سه قطع گوناگون به نمایش گذاشته شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان ادامه داد: عکس‌ها زیر نظر عکاس خارج از کشور به چاپ رسیده و در کارگاه عکس تهران قاب شده‌اند.

وی ادامه داد: راه اندازی این مجموعه نقطه آغازی برای حرکت‌های فرهنگی گوناگون در کاشان است و امید می‌رود سایر خیرین و سرمایه گذاران میراث یار برای حفظ اثرها و بناهای تاریخی، چنین نوآوری‌هایی را به کار گیرند.

سرمدیان همچنین این فعالیت را به عنوان حرکت فرهنگی هنری ارزشمندی برشمرد و گفت: میراث فرهنگی این خانه تاریخی را به ثبت ملی خواهد رساند.

به گفته وی، خانه استیو دارای هفت اتاق و یک حوضخانه است که فضای حوضخانه و پنج اتاق به نمایش عکس‌ها اختصاص یافته و از ۲ اتاق دیگر به عنوان اتاق ویدئو و کتابخانه استفاده خواهد شد.

این بنای تاریخی خانه‌ای گودال باغچه با قدمت قاجاری است که در ۲ طبقه در نزدیکی مسجد جامع تاریخی شهر کاشان قرار دارد.

باغچال یا گودال باغچه در معماری سنتی ایرانی، در وسط حیاط مرکزی ساخته می‌شده‌ است و یک طبقه در داخل زمین فرو می‌رفته‌ است. نمونه‌های این فضا در اقلیم‌های بسیار خشک کویری از جمله در کاشان، نائین و یزد دیده می‌شود.

گودال باغچه علاوه بر تأمین خاک مورد نیاز خشت‌های استفاده شده در بنا، امکان دسترسی به آب قنات را هم فراهم می‌کرده‌ است. این مسئله در شهرهایی مثل نائین که یک شبکهٔ پیچیدهٔ قنات داخل شهر داشته‌اند بسیار مهم بوده‌است. بنابراین معمولاً در گودال باغچه آب روانی می‌بینیم که حوض میانی را پر می‌کرده و سر ریز آن به خانه‌های دیگر می‌رفته‌است.

[caption id="attachment_229926" align="aligncenter" width="720"]خانه عکاسی - کاشان یک خانه قاجاری در کاشان تبدیل به خانه عکاسی شد[/caption]
کد خبر 229896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =