چمدان: ژیلا خدادادی با بیان این خبر افزود: عملیات محوطه سازی ورودی امامزاده یحیی (ع) ورامین با طرح شهرداری که توسط میراث فرهنگی مورد تأئید واقع شد از سال گذشته شکل گرفت.

وی افزود: برای اجرای این طرح و به منظور جمع آوری آب باران و آب سطحی، عملیات حفر یک حلقه چاه جذبی در خارج از محوطه امامزاده در دستور کار قرار گرفت که روز گذشته و در عمق حدود ۱۳ متری این چاه، یک قطعه کوزه سفالی کشف شد.

خدادادی گفت: در حین حفر چاه، این کوزه سفالی شکسته است و به گفته کارگران غیر از خاک چیز دیگری داخل آن نبود.

وی اظهار داشت: میراث فرهنگی ورامین با اطلاع از کشف این کوزه سفالی، سریعاً نسبت به توقف عملیات اقدام و گزارش این کشف را به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ارائه کرد.

خدادادی گفت: این کوزه در دیواره‌ای کشف شده که احتمال وحوداشیاء قدیمی در آن می‌رود.

وی با بیان اینکه عملیات حفاری تا زمان انجام کاوش باستان شناسی متوقف شده است به ایرنا گفت: کارشناسان قدمت این سفال را به دوره ساسانیان و قرون نخستین اسلامی (سلجوقی) مرتط می‌دانند.

امامزاده یحیی ورامین

کشف کوزه های تاریخی - امامزاده یحیی ورامین

گشف کوزه های تاریخی

کشف کوزه های تاریخی - امامزاده یحیی ورامین

بقعهٔ امام‌زاده یحیی در جنوب شرقی ورامین در محله کهنه گل قرار گرفته‌ است. تاریخ بنای بقعه سال ۷۰۷ هجری قمری است. این بنا در میان آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

اثر نفیس و کم نظیر این امامزاده سنگ قبر محراب گونه کاشی آن است که امضای دو استاد کاشی‌ساز کاشانی را با خود داشته که تاریخ سال آن ‎۷۰۵ قمری است و در حال حاضر در موزه آرمیتاژ لنینگراد نگهداری می‌شود.
کد خبر 229784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =