کشف شواهدی جدید از معماری در قلعه سانسیز زنجان

چمدان: حمزه کریمی سرپرست پروژه کاوش قلعه سانسیز طارم زنجان گفت: قلعه سانسیز، در استان زنجان شهرستان طارم  و در شمال روستای سانسیز و حاشیه جنوبی رودخانه قزل اوزن واقع شده است.

او افزود: این محوطه شامل بقایای قلعه ای بزرگ برفراز یک بلندی طبیعی مرتفع در حاشیه رودخانه قزل اوزن و چندین تپه کم ارتفاع تر در بخش جنوبی آناست.

وی اظهار داشت: مطابق با بررسی های انجام شده قلعه سانسیز یکی از بزرگترین آثار برجای مانده متعلق به سده های اولیه و میانی اسلامی بوده و تپه‌های جنوبی گورستانهایی از عصر آهن هستند.

این باستان شناس گفت: متاسفانه طی چند دهه اخیر بخش زیادی از تپه های جنوبی و قسمتهایی از قلعه سانسیز در جریان کاوشهای غیر مجاز تخریب و ازبین رفته است.

او تصریح کرد : آنچه از قلعه سانسیز بر جای مانده بقایای معماری سنگی و آجری است که در یک بخش بزرگ در راس تپه و حاشیه دامنه های آن به چشم می‌خورد.

کریمی با بیان اینکه حفره های شکل گرفته در جریان حفریات غیر قانونی تقریبا در بیشتر قسمتهای قلعه دیده می شود افزود: تپه های جنوبی نیز به دلیل حفریات غیر مجاز شکل اصلی خود را از دست داده و چاله های حفاری بیشتر قسمت‌های آنها را در برگرفته‌اند.

سر پرست هیأت باستان شناسی گفت :با توجه به ساختار قلعه ها و استحکامات تدافعی قلعه سانسیز، در بررسی های اولیه معلوم شد این قلعه دارای 4 برج در چهار گوشه بوده است.

او افزود: پروژه کاوش قلعه با ایجاد یک ترانشه به ابعاد 8×13 متر در بخش جنوب شرقی قلعه به منظور نمایان ساختن آثار و شواهد معماری در این بخش آغازشد.

وی گفت: در جریان کاوش  روزهای اخیر قلعه سانسیز شواهدی از معماری بصورت بقایای از یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور ساخته شده از قلوه سنگ های بزرگ رودخانه ای با ملاط گچ و آهک نمایان شد که یک برج مدور سنگی در گوشه جنوب شرقی آن قرار گرفته است .

به گفته کریمی، کف این فضا با استفاده از گچ، اندود شده  و نیمه غربی آن داری کف آجر فرش است و روی دیوارها نیز اندود گچی دیده می شود.

او افزود: در قسمت شمال غرب ترانشه در یک فضای مجزا شواهدی از تعدادی خمره های شکسته وجود دارد که در لابه لای آنها شواهدی از هسته میوه ها ودانه های خوراکی مخصوصا گردو دیده می شود.

کریمی تصریح کرد: با توجه به در حال انجام بودن کاوش ارائه هر نظر قطعی در خصوص تاریخ گذاری قلعه به پایان کاوش و تکمیل مطالعات موکول می شود ولی براساس شواهد سفالی و مطالعات اولیه می توان استقرار موجود در قلع سانسیز را مربوط به قرون اولیه تا میانی اسلام در نظر گرفت.

به گزارش چمدان پروژه کاوش قلعه سانسیز طارم با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همکاری اداره کل میراث فرهنگ یزنجان در حال انجام است. قلعه سانسیز در سال 1356 به شماره 1510 با قدمت ساسانی- اسلامی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 
کد خبر 228382

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =