معایب جدید در هواپیمای 737 مکس│ نقص در تیغه‌های اتصال بال به بدنه

چمدان: بویینگ ۷۳۷ مکس، نسل چهارم از بویینگ ۷۳۷ که از می ۲۰۱۷ در خدمت شرکت‌های هواپیمایی قرار دارد به ‌فاصله یک‌سال و نیم از اولین پرواز تجاری‌اش دچار دو حادثه منجر به مرگ شد و همین مسئله شرکت هواپیماسازی آمریکایی بویینگ را با مخاطره‌ای جدی مواجه کرد.

درپی به‌زمین نشاندن این هواپیما ازسوی شرکت‌های هواپیمایی جهان، اداره هوانوردی فدرال آمریکا تحقیقات گسترده‌ای را برای بررسی علل سقوط دو فروند هواپیمای بویینگ 737 مکس سری 8 آغاز کرد و اکنون با اعلام نتایج این بررسی‌ها اعلام کرده است که در قسمت بال 737 مکس و 737 نسل بعدی معایبی وجود دارد.

اف‌ای‌ای با بررسی 179 فروند بویینگ 737 مکس و 133 فروند بویینگ 737 نسل بعد (Ng) دریافت که بعضی از بخش‌های این هواپیماها به روش نامناسبی ساخته شده‌اند و این بخش‌ها باید ظرف مدت 10 روز با قطعات مناسب تعویض شوند.

در نقطه‌ اتصال بال‌ها به بدنه هواپیما تیغه‌هایی وجود دارد که در بلندشدن و فرودآمدن هواپیما تسهیل ایجاد می‌کند. عملکرد این تیغه‌ها به‌خصوص زمانی که مسیر پرواز، زاویه حمله یا تکاشیب دارد بسیار مهم است.

به‌گفته مقامات اف‌ای‌ای، فقط در ایالات‌متحده از مجموع 300 هواپیمایی که بررسی شده‌اند نقص این تیغه‌ها در 32 فروند Ng و 33 فروند 737 مکس مشاهده شده است.

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که شرکت بویینگ، ساختن تیغه‌هایی را که روی 737 مکس و Ng نصب کرده به تولیدکننده ثالث سفارش داده است.

این شرکت هنوز درباره نتیجه گزارش اداره هوانوردی فدرال اظهار نظری نکرده است و درحال حاضر و پس‌از دو حادثه مرگبار جاکارتا در اکتبر 2018 و آدیس‌آبابا در مارس 2019، مشغول به‌روزرسانی نرم‌افزار 737 مکس است.

737 مکس باید از سازمان‌های هوانوردی کشوری تمام کشورهایی که شرکت‌های هواپیمایی آنها از این هواپیما استفاده می‌کردند مجوز پرواز مجدد دریافت کند. این درحالی‌است که ایرلاین‌های بسیاری اعلام کرده‌اند که فعلا برنامه‌ای برای پرواز مکس ندارند. برای مثال، شرکت هواپیمایی امارات گفته است که تا قبل‌از سال 2020 این هواپیما را بلند نمی‌کند.

[related-post id="190521"]

[related-post id="213239"]
کد خبر 227704

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =