چمدان: بی بی سی نوشت: عملیات محافظت چند میلیون دلاری که پیش از دیدار رسمی دونالد ترامپ از بریتانیا شروع شده است حلقهٔ حفاظتی قدرتمند و نفوذ‌ناپذیری گرداگرد رئیس‌جمهور آمریکا می‌سازد.

سفر سه‌ روزهٔ ترامپ از دوشنبه ۳ ژوئن که به دعوت ملکه الیزابت دوم انجام می‌شود، بیش از ۱۸ میلیون پوند هزینه خواهد داشت. تیم‌های عملیاتی کاخ سفید در بریتانیا حضور خواهند یافت. اما رئیس‌جمهوری آمریکا چه تجهیزات و کارشناسانی همراه خود در این سفر خواهد آورد؟

ترامپ در سفر همراه خود چه می‌برد؟ | از ایرفورس وان - هواپیمای ترامپ - ویزگی های هواپیمای ترامپ

رئیس‌جمهور با هواپیمای پیشرفتهٔ ایر‌فورس‌وان یا هواپیمای شمارهٔ یک نیروی هواپیمایی آمریکا که به طور ویژه برای او طراحی شده است به بریتانیا سفر خواهد کرد و به احتمال زیاد در فرودگاه استنستد، در شمال لندن فرود خواهد آمد.

ایر‌فورس وان یا هواپیمای ویژهٔ رئیس‌جمهور امریکا یکی از دو هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ سری ۲۰۰B نیروی هوایی است که به طور ویژه انتخاب شده است و کد ۲۸۰۰۰ و ۲۹۰۰۰ روی دنبالهٔ آن قرار دارد.

هر کدام از این دو هواپیما که رئیس‌جمهوری آمریکا سوار آن شود را ایر‌فورس‌وان می‌خوانند. در سفر به بریتانیا هر دو هواپیما استفاده خواهد شد.

طبق گزارش‌ها، ترامپ همهٔ فرزندان بزرگسال خود را همراه با همسران‌شان در این سفر به همراه خواهد داشت، از این رو به هواپیمای دوم نیاز است.

با تمام سیستم‌های هوایی و دفاعی، ایر‌فورس‌وان در ردهٔ هواپیما‌های نظامی قرار می‌گیرد و طوری طراحی شده است که می‌تواند در برابر هر نوع حمله‌ای مقاومت کند. این هواپیما قادر است سیستم رادار دشمن را از کار بیندازد و منوّر‌هایی رها کند تا موشک‌های حرارتی را نیز منحرف کند.

[caption id="attachment_227649" align="aligncenter" width="660"]ترامپ در سفر با خود چه می برد - چمدان های ترامپ رئیس‌جمهوری همیشه دستیاری نظامی همراه دارد که چمدان اتمی معروف به "توپ فوتبال اتمی" را حمل می‌کند | GETTY IMAGES[/caption]

این هواپیمای ویژه قادر است در هوا سوخت‌گیری کند و در نتیجه در شرایط اضطراری برای مدت زمان نامحدودی در هوا باقی بماند. ایر‌فورس‌وان هم‌چنین مجهز به تجهیزات ارتباطی امنی است که باعث می‌شود هواپیما به عنوان مرکز کنترل از راه‌دور عمل کند. در این هواپیما ۸۵ تلفن و مجموعه‌ای از رادیو‌های بی‌سیم و اتصال کامپیوتری وجود دارد.

داخل هواپیما، رئیس‌جمهوری و همراهانش فضایی حدود ۴۰۰۰ فوت‌مربع در سه طبقه در اختیار دارند که در آن یک سوئیت اختصاصی برای شخص رئیس‌جمهوری، مرکز درمانی مجهز به تخت جراحی، میز کنفرانس و سالن غذاٰخوری، دو آشپز‌خانه برای تهیهٔ غذا که می‌توانند برای ۱۰۰ نفر در هر نوبت غذا تهیه کنند و قسمت‌های مختلفی که برای کنفرانس مطبوعاتی، مقامات عالی و مأموران امنیتی و محافظان تعبیه شده است.

چندین هواپیمای باری از جمله هواپیمای سی-۱۷ گلوبمستر، هواپیمای باری نیروی هوایی آمریکا، ناوگان وسائل نقلیهٔ زره‌پوش و بالگرد‌های رئیس‌جمهوری آمریکا را حمل می‌کنند که پیش از رسیدن او در مقصد فرود می‌آیند.

[caption id="attachment_227651" align="aligncenter" width="976"]لیموزین ترامپ در هواپیما - ترامپ در سفر چه چیزهایی با خود می برد - مسافرت های ترامپ - سفرهای عجیب ترامپ تصویری از لیموزین ترامپ در هواپیما[/caption]

به گزارش واشنگتن‌پست، رئیس‌جمهوری همیشه دستیاری نظامی همراه دارد که چمدان اتمی معروف به "توپ فوتبال اتمی" را حمل می‌کند، در این چمدان "کد‌های طلایی" راه‌اندازی و فرمان شروع سلاح‌های اتمی کشور و گزینه‌هایی برای استفاده از آنها قرار دارد.

این دستیار نظامی باید همیشه در کنار رئیس‌جمهوری باشد چون فرماندهٔ کل، کد‌های شناسایی شخصی برای فرمان جنگ را در اختیار دارد. این کد‌ها روی کارتی پلاستیکی که به "بیسکوئیت" معروف است، قرار دارند که فقط زمانی قابل خواندن است که پوشش مات پلاستیکی روی آن از وسط به دو نیم شود و کنار رود.

هیولا - لیموزین ترامپ - ترامپ در سفر به خود چه می برد - سفرهای ترامپ کاروان موتوری رئیس‌جمهوری، شامل دو خودروی سواری شکل هم و چندین خودروی امنیتی و ارتباطی است و پیش از ورود رئیس‌جمهوری با هواپیما‌های ترابری نیروی هوایی ایالات متحده به سوی مقصد پرواز می‌کنند.

روی زمین، رئیس‌جمهوری، سوار کادیلاک‌ وان می‌شود که خودروی سواری قدرتمند و تجهیز‌شده‌ای است که به دلایلی که نیاز به توضیح ندارد، لقب "بیست" یا هیولا گرفته است.

خودروی بدل یا خودروی تله که آن را همراهی می‌کند، همان نمرهٔ واشنگتن‌دی‌سی ۰۰۲-۸۰۰ را دارد.

[caption id="attachment_227653" align="aligncenter" width="660"]هیولا - لیموزین ترامپ - ترامپ در سفر به خود چه می برد - سفرهای ترامپ هیولا ؛ لیموزین دونالد ترامپ | GETTY IMAGES[/caption]

خودروی ریاست‌جمهوری ترامپ از سال ۲۰۱۸ فعالیتش را آغاز کرده و خبر آن را سرویس مخفی ایالات متحده پیش از مجمع عمومی سازمان ملل متحد آن سال در توییتی اعلام کرد.

سرویس مخفی و طراحان خودرو در جنرال‌موتورز در مورد ویژگی‌های امنیتی محرمانهٔ این خودرو سکوت کرده‌اند. این خودرو حدود ۹ تن وزن دارد و بدنهٔ آن زره‌پوش وشیشه‌های آن ضدّ‌گلوله است (پنجره‌ها باز نمی‌شود)، بنا به گزارش‌ها، این خودرو به سیستم پرتاب گاز اشک‌آور، دوربین‌های دید در شب و تلفن ماهواره‌ای مجهز است.

لاستیک‌های تقویت‌شدهٔ این خودرو روی چرخ‌های فولادی قرار گرفته‌‌اند به این معنی که خودرو در حالت پنچری لاستیک‌ها هم می‌تواند به حرکت ادامه دهد.

بنا به گفته‌ها، کابین سرنشینان خودرو کاملاً نفوذ‌ناپذیر ساخته شده است تا جلوی هر نوع حملهٔ شیمیایی را بگیرد. هم‌چنین در صورت هرگونه حمله برای جلوگیری از انفجار، نوعی کف مخصوص محفظهٔ سوخت خودرو را دربرمی‌گیرد.

رویترز نیز نوشته است که این خودرو مجهز به تجهیزات پیشرفتهٔ الکترونیکی است.

ان‌بی‌سی نیوز نیز در این باره نوشته است: خودرو گنجایش حداقل هفت نفر را دارد و انواع تجهیزات پزشکی و دارویی ازجمله یخچالی پر از خونِ رئیس‌جمهوری در آن قرار دارد.

اما این همهٔ‌ ماجرا نیست.

[caption id="attachment_227654" align="aligncenter" width="660"]هیولا - لیموزین ترامپ - ترامپ در سفر به خود چه می برد - سفرهای ترامپ هیولا ؛ لیموزین ترامپ | EPA[/caption]

وقتی رئیس‌جمهور در حرکت است، همه با خبر می‌شوند. خودرو‌‌های دیگر در کاروان شامل موتور‌سواران پلیس و خودرو‌های پشتیبانی نیروهای امنیتی، تیم‌های ضدّحمله و مقابله با بحران، خودرو‌های اس‌یو‌وی ضد‌گلولهٔ ارتباطی که به "رود‌ رانر" معروف هستند و آمبولانس‌ها و گروه‌های رسانه‌ای و خبری هستند.

ترامپ در سفر با خود چه می برد - کاروان همراه ترامپ

رئیس‌جمهور ناوگانی از بالگردها را هم با خود به بریتانیا می‌آورد. در میان آنها مرین‌وان هم هست که مثل ایر‌فورس‌وان، هوانوردی متعلق به نیروی تفنگداران نیروی دریایی امریکا است که رئیس‌جمهوری آمریکا سوار آن می‌شود.

[related-post id="212059"]

ترامپ در سفر با خود چه می برد - کاروان همراه ترامپ

البته مرین‌وان معمولاً اشاره به بالگرد عظیم سیکورسکی اس‌اچ-۳ سی کینگ یا مدل جدید‌تر و کوچک‌تر سیکورسکی یواچ-۶۰ بلک هاوک رئیس‌جمهوری دارد.

این بالگرد‌های ویژه به دلیل شکل و فرم‌شان و مجهز بودن به تجهیزات ارتباطی و سیستم دفاعی ضد‌موشکی و بدنه‌های مقاوم به "کله ‌سفید" مشهورند.

[caption id="attachment_227659" align="aligncenter" width="660"]ترامپ در سفر با خود چه می برد - هلی کوپتر ترامپ - مرین وان مرین وان | GETTY IMAGES[/caption]

به عنوان اقدام امنیتی، مرین وان اغلب در میان گروهی از بالگرد‌های همانند برای رد‌گم‌کردن پرواز می‌کند.

معمولاً این بالگرد را دو یا سه بل بوئینگ وی-۲۲ اسپری اسکورت می‌کنند که به آنها "کله سبز" می‌گویند.

این هوانورد‌ها با باله‌های چرخان عمودی معمولاً نیرو‌های پشتیبانی و گروه ویژه مأموران سرویس‌های امنیتی را حمل می‌کنند که وظیفه‌ٔ آنها مهار و کنترل هر نوع وضعیت اضطراری در حین پرواز است.

ترامپ در سفر با خود چه می برد - هواپیمای اسکورت ترامپ

 

 

هوانورد‌های اسپری می‌توانند به‌طور عمودی فرود بیایند و با آخرین سرعت پرواز کنند. در آخرین دیدار ترامپ از بریتانیا در سال ۲۰۱۸ صدای پرواز آنها که بر فراز لندن می‌چرخیدند، به گوش می‌رسید.

پرسنل و کارکنان هم با بالگرد‌های سی اچ-۴۶ سی نايت حمل و نقل می‌شوند.

نیروی هوایی بریتانیا هم در عملیات حفاظت از دونالد ترامپ شرکت خواهد داشت.

[caption id="attachment_227674" align="aligncenter" width="660"]هیولا - لیموزین ترامپ - ترامپ در سفر به خود چه می برد - سفرهای ترامپ ماموران آمریکایی در اطراف لیموزین رئیس‌جمهوری آمریکا | GETTY IMAGES[/caption]

تعداد همراهان ترامپ در آخرین دیدارش از بریتانیا را حدود ۱۰۰۰ نفر تخمین زدند که شامل بیش از ۱۵۰ مأمور امنیتی ایالات متحده بود.

همراهان دیگر شامل متخصصان ارتباط‌ات نظامی، مشاوران کاخ سفید، پزشک و آشپز و اصحاب خبر و رسانه بودند.

بنا به گزارش مت کورلی، از روزنامهٔ تایمز، در سال ۲۰۱۸، حدود ۷۵۰ اتاق برای اقامت همراهان رئیس‌جمهوری رزرو شده بود.

تعداد زیادی از کارکنان دولت آمریکا در طول سفر ترامپ حضور خواهند داشت. سفری که با مراسم خوشامد‌گویی رسمی و مهمانی ناهار خصوصی در قصر باکینگهام شروع و با نوشیدن چای با شاهزاده چارلز، ولیعهد و همسرش و ضیافت رسمی در سالن رقص ادامه پیدا خواهد کرد.

آقای ترامپ هم‌چنین قرار است دیدار و گفتگویی با نخست‌وزیر بریتانیا در کاخ سنت جیمز و شمارهٔ ۱۰ داونینگ استریت داشته باشد و در مراسم شام در محل اقامت سفیر ایالات متحده در ریجنتز پارک هم شرکت کند.

در روز آخر هم همراه با همهٔ‌ اعضای خانوادهٔ سلطنتی، در مراسمی در پورتسموث واقع در جنوب انگلستان برای بزرگداشت هفتاد و پنجمین سالگرد نبرد نرماندی شرکت می‌کند.

سفرهای ترامپ

سفرهای ترامپ

بنا بر اعلام کاخ سفید در این سفر بار دیگر بر"رابطهٔ استوار و ویژه میان ایالات متحده و بریتانیا تأکید می‌شود".

پلیس حامی ترامپ - سفرهای ترامپ

عملیات آمادگی و انتظامات پلیس برای دیدار رئیس‌جمهور عملیاتی وسیع و سراسری است.

دیدار چهار‌روزهٔ کاری او از بریتانیا در ژوئن سال گذشته برای پلیس بیش از ۱۴.۲ میلیون پوند هزینه داشت، ارقامی که به موهبت قوانین آزادی اطلاعات به طور علنی منتشر شده‌اند.

۱۰‌هزار افسر پلیس در سراسر کشور بسیج شده بودند، چون این سفر با اعتراضات مردمی فراوانی همراه بود.

مأموران عملیات ویژهٔ ضد تروریسم پلیس لندن با سلاح‌های نیمه‌‌خودکار هم وارد عمل شده بودند.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که هزینهٔ‌ پلیس و انتظامات سفر دوم آقای ترامپ این بار با همه ضیافت‌های رسمی، به بیش از ۱۸ میلیون پوند خواهد رسید.

پلیس لندن گفته است که "عملیات همه‌جانبهٔ پلیس با همراهی و حضور تیم‌های کارآزموده و حرفه‌ای در محل است" و هنوز برای تخمین هزینهٔ آن زود است اما این هزینه بسیار "قابل‌توجه" خواهد بود.

اعتراضات برنامه‌ریزی‌شده در مناطق مختلف لندن هم نیاز به حضور پلیس دارد.

گروه‌های مختلفی از مخالفان و معترضان ترامپ اعلام کرده‌اند که در این زمان تظاهراتی برپا خواهند کرد.
کد خبر 227602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =